تبلیغات
مهندسی عمران - مکانیک سیالات
مهندسی عمران

لینکدونی

آرشیو

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

مکانیک سیالات

 Fluid mechanics

مکانیک شاره‌ها یا مکانیک سیالات

مکانیک شاره‌ها یا مکانیک سیالات (Fluid mechanics) یکی از شاخه‌های وسیع در مکانیک محیط‌های پیوسته را تشکیل می‌دهد. مکانیک سیالات هم با همان اصول مربوط به مکانیک جامدات آغاز می‌شود، ولی آن‌چه که سرانجام آن دو را از هم متمایز می‌سازد، این است که سیالات بر خلاف جامدات قادر به تحمل تنش برشی نیست. با دانستن این مسئله معادله‌هایی برای تحلیل حرکت سیالات طرح‌ریزی شده است. این معادلات به احترام ناویه و استوکس دو ریاضی‌دان بریتانیایی و فرانسوی به نام معادلات ناویه-استوکس نامیده می‌شوند.

معادلات حاکم

معادلات اساسی حاکم بر دینامیک سیالات عبارت‌اند از معادله بقای جرم و بقای مومنتم (یا همان معادلات ناویه-استوکس) می‌باشند.

حل معادلات مکانیک سیالات

با وجود ابداع معادلات حاکم بر دینامیک سیالات که تاریخچهٔ آن به بیش از ۱۵۰ سال می‌رسد، غیر از چند مورد خاص (همانند جریان بر روی صفحه تخت و جریان درون لوله‌ها در حالت آرام) حل تحلیلی برای این معادلات یافت نشده‌است. به جز چند حالت خاص اساسی مکانیک سیالات، بقیهٔ حل‌ها به صورت تجربی استخراج و استفاده می‌شود.

روش دیگر برای حل معادلات استفاده از روش دینامیک محاسباتی سیالات می‌باشد.

وزن مخصوص

نسبت وزن یک ماده به حجم آن را وزن مخصوص گویند. وزن مخصوص را با گاما (γ) نمایش می‌دهند. فرمول تعیین وزن مخصوص یک ماده چنین است:

که در آن γ نشانهٔ وزن مخصوص است، ρ نشانهٔ جرم واحد حجم یا جرم مخصوص یا دانسیته است و g نشانهٔ شتاب جاذبه است.

بین وزن مخصوص و چگالی (یا جرم حجمی) باید تفاوت گذاشت. چگالی، نسبت جرم یک ماده به حجم آن است. چگالی مواد مستقل از شتاب گرانشی است در حالیکه مطابق فرمول بالا، وزن مخصوص یک ماده متأثر از شتاب گرانش است؛ بنا بر این وزن مخصوص یک ماده در سطح زمین و سطح ماه متفاوت خواهد بود.

 

کشش سطحی

گیره‌های کاغذ در اثر کشش سطحی روی آب ایستاده‌است

کشش سطحی (Surface tension) ویژگی‌ای در مایع‌ها است که باعث می‌شود لایه بیرونی آن‌ها به صورت ورقه‌ای کشسان عمل کند. این همان ویژگی‌ای است که موجب ربایش دو سطح مایع به یکدیگر می‌شود؛ مانند دو قطرهٔ آب که همدیگر را می‌ربایند و قطرهٔ بزرگ‌تری می‌سازند. کشش سطحی کمیتی است که بعد نیرو در واحد طول یا انرژی در واحد سطح دارد و در فیزیک معمولاً با نشان داده می‌شود. کشش سطحی را همچنین می‌توان مقدار کار لازم برای ایجاد واحد سطح مشترک جدید در نظر گرفت.

نمودار نیروهای وارد شده به دو مولکول از مایع

 

هر مولکول مایع از سوی مولکول‌های دیگرِ مایع ربوده می‌شود. مولکول‌هایی که درون حجم مایع هستند، از همه جهت ربوده می‌شوند و برایند نیروی وارد به آن‌ها صفر است. اما مولکول‌هایی که در سطح مایع هستند، تنها از یک جهت از سوی دیگر مولکول‌ها ربوده می‌شوند و نیروی ربایش در آن سوی مرز مایع (مثلاً از طرف مولکول‌های هوا) به آن‌ها کمتر است. بنابراین، به مولکول‌های روی سطح مایع نیروی خالصی به سمت درون وارد می‌شود که این نیرو با مقاومت مایع در برابر فشرده‌شدن خنثی می‌شود. در نتیجه، نیرویی در مایع به وجود می‌آید که می‌خواهد سطح مایع را کم کند. از همین رو سطح مایع به شکل ورقه‌ای الاستیک عمل می‌کند و آن قدر جمع می‌شود که کمترین سطح ممکن را داشته باشد.

 

راه دیگر برای توضیح کشش سطحی این است که یک مولکول اگر در کنار مولکول همسایه‌اش باشد، انرژی‌اش کمتر از وقتی است که کنار آن همسایه نباشد. مولکول‌های درونی بیشترین تعداد همسایه‌های ممکن را دارند. ولی مولکول‌هایی که در سطح هستند همسایه‌های کمتری دارند و بنابراین انرژی‌شان بیشتر از انرژی مولکول‌های درونی است. بنابراین، وقتی که مایع می‌خواهد انرژی کلی‌اش را کمینه کند، می‌کوشد تا از شمار مولکول‌های سطحی‌اش بکاهد، و این یعنی یک مایع می‌خواهد کمترین سطح ممکن را داشته باشد.

برای کاستن از سطح، یک مایع همیشه هموارترین شکل ممکن را در سطح خود می‌گیرد (اثبات ریاضی این که چرا هموارترین سطح متناظر است با کمترین مساحت نیازمند قضیهٔ اویلر-لاگرانژ است). هر خمیدگی تازه بر روی سطح به مساحت بیشتر و در نتیجه انرژی بیشتر می‌انجامد.

نمایش سطح‌های کمینه با سطح مایع

اگر بخواهیم رویهٔ دوبعدی‌ای را بیابیم که میان مرزهای مشخصی قرار بگیرد و کمترین سطح ممکن را داشته باشد، شاید با ریاضیات به سختی به نتیجه برسیم. ولی به جایش می‌توانیم مرزها را با سیم بسازیم و آن را درون ظرفی پر از آب و صابون فرو ببریم. لایهٔ حباب صابونی که بین سیم‌ها ساخته می‌شود به تقریب نشان‌دهندهٔ رویه‌ای با کمترین سطح ممکن است (اگر گرانش زمین نبود دقیقاً کمترین سطح را می‌ساخت).

اثر مویینگی

نمایش اثر مویینگی برای دو لوله از جنس‌های متفاوت. چسبندگی آب به لولهٔ قرمزرنگ بیشتر و به لولهٔ آبی‌رنگ کمتر از چسبندگی آب به خودش است

نمایش اثر مویینگی برای دو لوله از جنس‌های متفاوت. چسبندگی آب به لولهٔ قرمزرنگ بیشتر و به لولهٔ آبی‌رنگ کمتر از چسبندگی آب به خودش است.

اثر مویینگی یعنی بالاآمدن سطح مایع درون لوله‌ای که درون مایع فروبرده شده است. اگر لوله به قدر کافی باریک باشد و چسبندگی آب به لوله زیاد باشد، کشش سطحی می‌تواند آب را در لوله بالا بکشد. ارتفاع آب بالاآمده برابر است با

که در آن

 • ارتفاع مایع بالاآمده است
 • کشش سطحی بین مایع و هواست.
 • چگالی مایع است.
 • شعاع لولهٔ مویین است.
 • شتاب گرانش است.
 • زاویهٔ تماس مایع و سطح لوله است. اگر بیشتر از ‎۹۰°‎ باشد، مثل جیوه در لولهٔ شیشه‌ای، مایع به جای بالاآمدن پایین می‌رود.

 

شکستن جریان مایع به قطره

جریان آبی که از شیر می‌آید، هر چه‌قدر هم که یکنواخت باشد، قطره‌قطره می‌شود. این به خاطر پدیده‌ای به نام ناپایداری پلاتو-ریلی است. که خود پیامد مستقیمی از کشش سطحی است.

پرونده:SurfTensWavyJet.png

اثر ساختارهای یونی بر کشش سطحی

کشش سطحی آب در صفر درجه سانتیگراد برابر با 75.64 dyn/cm است درحالیکه کشش سطحی برای یک محلول 6M نمک طعام برابر 82.55 dyn/cm است، زیرا کشش سطحی درواقع نتیجه ی نیروهای واندروالسی میان مولکولی است و هر چه این نیروها قویتر باشند، کشش سطحی نیز بیشتر می شود. افزایش ذره ای قطبی و یونی مانند سدیم کلرید به آب مایه آن می شود که جاذبه ی میان ذرات بیشتر شود ،زیرا جاذبه ی میان ذرات یونی و مولکولهای آب قویتر از جاذبه ی میان مولکولهای آب به تنهایی است، بنابراین کشش سطحی در این محلول های بیشتر از کشش سطحی آب خالص است.

اثر ساختار های مولکولی بر کشش سطحی

ساختارهای مولکولی مایه از میان رفتن ویژگی کشش سطحی مایعات می شوند ، مانند مواد شوینده که با شکستن کشش سطحی آب مایه رفتن مواد پاک کننده و آب به درون پارچه شده و پارچه را تمیز می کنند البته شکسته شدن کش سطحی مایعات تنها تا نقطه بحرانی (CMC) صورت میگیرد و پس از آن کشش سطحی ثابت می ماند بنابراین بکاگیری از غلظت های بالای ساختارهای مولکولی مانند مواد شوینده مایه شکسته شدن بیشتر کشش سطحی نمی شود .

سیال غیر نیوتنی

سیال غیر نیوتنی، ‫سیالی است که گرانروی آن با نرخ کرنش وارد بر آن تغییر می‌کند. در نتیجه چنین سیالاتی فاقد گرانروی معین هستند.

طبقه‌بندی سیال‌های غیر نیوتنی

طبقه‌بندی سیال‌های غیر نیوتنی بر پایه رابطه تنش و نرخ کرنش.

ماده کلوین

چیدمان موازی و خطی خواص کشسانی و گرانروی

ان‌الاستیک

ماده پس از مدتی به نقطه تعادل خود بازمی‌گردد.

گرانروی متغیر با زمان

رئوپکتیک

گرانروی ظاهری با افزایش مدت زمان اعمال تنش افزایش می‌یابد.

بعضی از روانسازها

تیکسوتروپیک

گرانروی ظاهری با افزایش مدت زمان اعمال تنش کاهش می‌یابد.

رب گوجه و بیشتر انواع عسل.

سیال نیوتنی تعمیم یافته

تنش تابعی از نرخ کرنش نرمال و برشی و همچنین فشار است.

خون

 
 

جریان آرام

جریان آرام (Laminar flow)، جریان ماده ای سیال است، به طوری که اجزا آن ماده به صورت خطوط موازی نسبت به هم در حال حرکت باشند.

پرونده:Cigarette laminar flow.jpg

جریان آرام و جریان درهم در دود یک سیگارت

در آیرودینامیک حرکت موازی سیال (Laminar) محدود به سرعتی خاص میباشد که بعد از آن سرعت حرکت سیال به صورت گسسته و گسیخته یا به شکلی مشابه نقش ترمه که در طرحهای پارچه و فرش استفاده میشود درمیآید که در زبان انگلیسی به آن Turbulant گفته میشود. در حرکت هواپیماها، مسیر هوا در دماغه هواپیما به صورت موازی است ولی در قسمت انتهایی به صورت ترمه درمیآید. این مسیر موازی هوا تا هنگامی ادامه دارد که لایه سطحی محافظ بین سیال یا هوای در جریان و جسم از بین نرفته باشد که این لایه در سرعتهای بالا از بین رفته و گسسته میشود و دیگر موازی نخواهند بود.

جریان سیال

جابجایی ذرات سیال که موجب حرکت کلی سیال گردد را جریان یافتن سیال می‌نامند.و در زیر بخشی خاصی از مکانیک سیالات به نام دینامیک سیالات بررسی می‌شود که به دو زیر بخش هیدرودینامیک(بررسی حرکات مایعات) و آئرودینامیک(بررسی حرکت گازها) نیز تقسیم می‌شود.

بر حرکت سیالات دو قانون بسیار مهم حاکم است که معادله برنولی و معادله ناویه استوکز نام دارند.

انواع جریان‌ها

 • جریان می‌توان پایا یا ناپایا باشد به طوری اگر یک سرعت سنج در یک بخشی از طول مسیر قرار داده شود سرعت ذراتی که از آن رد می‌شوند همیشه یکسان باشد جریان پایاست(اهمیتی ندارد که ذرات در مکان دیگری سرعت متفاوتی داشته‌باشند) وگرنه جریان ناپایاست.بنا بر تعریف دیگر در جریان پایا سرعت ذرات در یک مختصات به زمان بستگی ندارد
 • جریان می‌تواند آرام یا آشفته باشد که این نوع حرکت مثالی از دینامیک آشوبناک است.
 • جریان می‌تواند وشکسان(با اصطکاک)یا ناوشکسان(دارای اصطکاک قابل توجه)باشد به طوری مایعات گرانرو جریانی وشکسان و مایعات با گرانروی پائین، گازها تقریبا ناوشکسان هستند و ابرشاره‌ها کاملا ناوشکسان رفتار می‌کنند.
 • جریان یک سیال می‌تواند تراکم‌پذیر یا تراکم‌ناپذیر باشد(اصولا سیالات تراکم‌پذیر بسیار متفاوت‌تر از سیالات تراکم‌ناپذیر رفتار می‌کنند به طور مثال افزایش فشار به علت ارتفاع برای سیالات تراکم‌پذیر تابع نمائی و همین مسئله برای سیالات تراکم‌ناپذیر تابعی خطی است.)
 • جریان در یک سیال می‌تواند چرخشی یا غیرچرخشی باشد به طوری اگر سرعت در ارتفاع‌های مختلف یک سیال یکسان باشد جریان غیرچرخشی و و اگر سرعت لایه‌ها بر حسب ارتفاع تغییر کند جریان چرخشی است.

 

گِرانرَوی ،لِزْجَت یا ویسکوزیته(Viscosity)

گِرانرَوی ،لِزْجَت یا ویسکوزیته(Viscosity)، عبارت است از مقاومت یک مایع در برابر اعمال تنش برشی. در یک سیال جاری (در حال حرکت)، که لایه‌های مختلف آن نسبت به یکدیگر جابجا می‌شوند، به‌مقدار مقاومت لایه‌های سیال در برابر لغزش روی هم گرانروی سیال می‌گویند. هرچه گرانروی مایعی بیشتر باشد، برای ایجاد تغییر شکل یکسان، به تنش برشی بیشتری نیاز است. به‌عنوان مثال گرانروی عسل از گرانروی شیر بسیار بیشتر است.

با افزایش دما لزجت سیالات مایع کاهش می یابدولی در گازها، قضیه برعکس است، البته درصد تغییرات آن برای سیالات مختلف متفاوت است.

انواع گرانروی

گرانروی پویا

گرانروی پویا (ویسکوزیتهٔ دینامیک) را با نشان می‌دهیم که به صورت زیر تعریف می‌شود:

.

گرانروی ایستایی

گرانروی ایستایی (ویسکوزیتهٔ سینماتیک):

.

سقوط در سیال گرانرو

سرعت سقوط در سیال گرانرو از فرمول زیر بدست می‌آید:

که در آن

سرعت سقوط یا رسوبگذاری است.

R شعاع جسم درحال سقوط (به شرط کروی بودن جسم)

چگالی جسم

چگالی مایع گرانرو

ضریب گرانروی

یکاها

مقادیر

گازها

گاز

[K]

[K]

[10-6 Pa s]

هوا

120

291.15

18.27

نیتروژن

111

300.55

17.81

اکسیژن

127

292.25

20.18

کربن دی‌اکسید

240

293.15

14.8

کربن مونوکسید

118

288.15

17.2

هیدروژن

72

293.85

8.76

آمونیاک

370

293.15

9.82

گوگرد دی‌اکسید

416

293.65

12.54

هلیم

79.4 [۲]

273

19 [۳]

گرانروی آب

نمودار تابعیت گرانروی آب به دما

دما

[°C]

گرانروی

[Pa·s]

10

 

20

1.003 × 10−3

30

7.978 × 10−4

40

6.531 × 10−4

50

5.471 × 10−4

60

4.668 × 10−4

70

4.044 × 10−4

80

3.550 × 10−4

90

3.150 × 10−4

100

2.822 × 10−4

مایعات دیگر در دمای ۲۵ درجه سلسیوس


گرانروی[Pa·s]

گرانروی

[cP]

استون

3.06 × 10−4

0.306

بنزن

6.04 × 10−4

0.604

خون

3 to 4 × 10

1,37

castor oil

0.985

985

corn syrup

1.3806

1380.6

اتانول

1.074 × 10−3

1.074

اتیلن گلیکول

1.61 × 10−2

16.1

گلیسرول

1.5

1500

HFO-380

2.022

2022

جیوه

1.526 × 10−3

1.526

متانول

5.44 × 10−4

0.544

نیتروبنزن

1.863 × 10−3

1.863

نیتروژن مایع

1.58 × 10−4

0.158

propanol

1.945 × 10−3

1.945

روغن زیتون

.081

81

قیر

2.3 × 108

2.3 × 1011

سولفوریک اسید

2.42 × 10−2

24.2

آب

8.94 × 10−4

0.894

 

هیدرواستاتیک

ایستاشناسی شاره‌ها یا هیدرواستاتیک، زیرشاخه‌ای از علم مکانیک شاره‌ها است که به بررسی شاره‌ها و معادلات حاکم بر آن در حالت سکون می‌پردازد.

فشار در سیال در حال سکون

به علت ماهیت شاره‌ها یک سیال در اثر تنش برشی نمیتواند ساکن بماند . اما شاره‌ها میتوانند فشار نرمال (عمودی) را به هر سطح در تماسی اعمال کنند . اگر یک جزء مکعبی بسیار کوچک از سیال را در نظر بگیریم این جزء(المان) از اصل تعادل پیروی می‌کند یعنی فشار وارده بر هر وجه این مکعب باید مساوی باشد . اگر اینطور نبود این المان در حال حرکت در جهت نیروی خالص اعمالی به المان خواهد بود که با ساکن بودن سیال در تناقض است . بنابراین فشار وارده بر سیال در حال سکون ایزوتروپیک (دارای شدت برابر از هر سو ) است.این خاصیت است که به سیال اجازه انتقال نیرو را در طول لوله‌ها میدهد یعنی نیروی وارد شده به سیال در یک سر لوله به وسیله سیال به سر دیگر منتقل میشود.

این موضوع اولین بار توسط پاسکال فیلسوف و ریاضی دان فرانسوی به طور مختصر فرمول بندی شد و بعدها به عنوان قانون پاسکال شناخته شد . این قانون کاربردهای فراوانی در هیدرواستاتیک دارد.

فشار هیدرواستاتیک

فشار هیدرواستاتیک عبارت است از فشار وارد شده توسط سیال در حال تعادل که به علت نیروی جاذبه اعمال میگردد . فشار هیدرواستاتیک را میتوان بوسیله یک جزء مکعبی بینهایت کوچک از سیال تحلیل کرد . از انجایی که فشار به عنوان نیروی وارد بر سطح شناخته میشود(p = F/A، که p: فشار, F: نیروی عمود بر سطح A, A: مساحت)

واینکه تنها نیروی اعمالی به این جزء کوچک نیروی وزن ستون سیال بالای آن است نیروی هیدرو استاتیک را میتوان توسط فر مول زیر محاسبه کرد:

,

که در آن:

 • p فشار هیدرواستاتیک (Pa),
 • ρ چگالی سیال(kg/m3),
 • g شتاب گرانش (m/s2),
 • A مساحت سطح مورد بررسی (m2),
 • z ارتفاع سطح مورد بررسی (m),
 • z0 ارتفاع نقطه مبنای فشار (m).


رابطه بالا برای مایعات در اکثر مواقع میتواند ساده تر شود. با استفاده از دو فرض: تراکم ناپذیر بودن مایعات (ثابت بودن چگالی سیال) و ثابت فرض کردن شتاب گرانش (در اکثر مواقع ارتفاع ستون سیال بالای سطح مورد نظر در مقایسه با شعاع زمین بسیار کوچکتر است)میتوان به فرمول زیر رسید:

,

در رابطه بالا h ارتفاع بین z-z0 است. در رابطه بالا z0 باید روی سطح سیال در نظر گرفته شود در غیر این صورت رابطه انتگرالی به چند بخش باید تفکیک شود همچنین فرمول بالا فشار را در حالت خلاء بیان می‌کند فشار مطلق سیال در اتمسفر برابر:

,

که در آن H ارتفاع کل ستون سیال از سطح مورد نظر تا سطح سیال و patm فشار اتمسفر است

فشار اتمسفر

در دمای ثابت میتوان فشار اتمسفر را از رابطه زیر معلوم کرد:


که در آن:

g = شتاب گرانش

T = دمای مطلق (یعنی به کلوین)

k = ثابت بولتزامن

M = جرم مولکولی (جرم یک عدد مولکول)

p = فشار

h = ارتفاع

برای گاز هایی که ترکیبی از چند مولکول هستند میتوان با فرض تک مولکولی بودن فشار را برای تمام ملکول‌ها از رابطه بالا محاسبه کرد و با استفاده از این مقادیر فشار گاز را معلوم ساخت.Alor Blend Serum Ingredients
پنجشنبه 31 مرداد 1398 09:13 ق.ظ
You made some nice points there. I looked
on the internet for the subject and found most guys will consent with your website.
http://canadianopharmacy.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 10:39 ب.ظ

Superb advice. Regards.
canadian pharmacy online 24 drugstore online india northwest pharmacies online online drug store pharmacy times canadian prescription drugstore canadian pharmacies canada drug pharmacy canadian pharmacys buy viagrow
Keto Plan Classic Formula
شنبه 5 مرداد 1398 11:27 ق.ظ
Appreciate this post. Let me try it out.
https://gynaecologischekankervragen.nl/titan-gel-gold/
جمعه 4 مرداد 1398 02:14 ق.ظ
The body cavernosum revolves around the corpus spongiosum, puts off
starting solely driving the glans towards pelvis and is also
broke down in 2 chambers in which add towards the sincere along
with timed off ischial tuberosity (the bone fragments on which
chaps be placed).
A unique technique described Jelqing engages working the
manhood almost like you are using this headed for enlarge blood stream.
There is no training, adding in any to facilitate take part in ensued proven to
be the source of certain results in draghunting out or even coagulate.
The truth is, jagged chain usually leads on the road to injury otherwise scarring.


The reason for the by using these merchandises is founded on the idea that the narrowing of the skin color after that
organisations in the penis could agree to a elongating.
A type of clamp with waves is usually sold in place of brought into play in belching.

On this page, we pray check out that cure makes available the top
product. Been there prying.
Total Reaction Hemp Oil Reviews
شنبه 29 تیر 1398 03:14 ب.ظ
Hello There. I found your weblog using msn. This is a very neatly written article.

I'll make sure to bookmark it and return to read more of your
useful information. Thank you for the post. I'll certainly comeback.
Activator Pro Testosterone
چهارشنبه 26 تیر 1398 10:13 ق.ظ
Nice read, I just passed this onto a colleague who
was doing a little research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile Therefore let me
rephrase that: Thank you for lunch!
http://medinamedina5.unblog.fr/2019/06/19/does-shining-silver-haze-contains-narcotic-qualities-or-not/
دوشنبه 17 تیر 1398 06:34 ق.ظ
Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some
nice methods and we are looking to exchange techniques with others, why not shoot me an e-mail if interested.
Simply Beautiful Skin Cream Price
چهارشنبه 12 تیر 1398 05:47 ب.ظ
Hello.This article was really motivating, especially because I was
investigating for thoughts on this topic last Monday.
http://fosterbiscoe8.wikidot.com/blog:1
سه شنبه 11 تیر 1398 11:13 ق.ظ
It's in reality a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this helpful info
with us. Please keep us up to date like this. Thanks for
sharing.
http://www.raiderfans.net/forum/member.php?u=296179-BorisMrs7237
دوشنبه 10 تیر 1398 07:28 ق.ظ
What i don't realize is actually how you are now not really much
more well-appreciated than you might be now. You're so intelligent.

You recognize thus considerably relating to this matter,
made me for my part consider it from so many various angles.
Its like women and men are not involved until it is one thing to do with Girl gaga!

Your individual stuffs nice. Always maintain it up!
http://www.tunes-interiors.com/UserProfile/tabid/81/userId/9327178/Default.aspx
یکشنبه 9 تیر 1398 08:13 ق.ظ
You need to be a part of a contest for one of the finest websites on the internet.
I am going to highly recommend this site!
http://terrobal.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 07:49 ق.ظ

Many thanks. Lots of tips!

rx cialis para comprar cialis for sale south africa cialis 5 mg funziona click here to buy cialis fast cialis online cialis 20mg prix en pharmacie cialis lilly tadalafi buy cialis online nz cialis en mexico precio viagra vs cialis vs levitra
http://lapectni.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 03:50 ب.ظ

Many thanks. Wonderful information!
buy cialis online online prescriptions cialis cialis 20 mg effectiveness buy cialis sample pack tarif cialis france cialis 100 mg 30 tablet cialis usa cost effetti del cialis no prescription cialis cheap non 5 mg cialis generici
Cialis prices
یکشنبه 2 تیر 1398 01:18 ق.ظ

Thank you. Great information.
cialis preise schweiz cialis usa cost side effects of cialis cialis prezzo in linea basso cialis generico en mexico cialis diario compra we like it cialis soft gel cialis great britain venta cialis en espaa generic cialis 20mg uk
Cialis online
شنبه 1 تیر 1398 08:17 ق.ظ

Cheers. Great information!
ou acheter du cialis pas cher click here cialis daily uk cialis australia org compare prices cialis uk non 5 mg cialis generici cialis rezeptfrei only best offers cialis use cialis 20 mg cut in half buy cialis online cialis canada
http://dsenertym.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 03:59 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it!
wow cialis tadalafil 100mg trusted tabled cialis softabs cialis in sconto legalidad de comprar cialis cialis patentablauf in deutschland low cost cialis 20mg tesco price cialis brand cialis nl cialis canada on line tadalafil 5mg
http://flexeven.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 12:20 ق.ظ

You have made the point!
cialis patent expiration cialis en 24 hora prices on cialis 10 mg we recommend cialis info cialis tadalafil online cialis e hiv wow look it cialis mexico achat cialis en europe import cialis cialis without a doctor's prescription
http://teiphonom.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:48 ق.ظ

Thank you, A good amount of content!

cialis sale online free generic cialis cialis generika in deutschland kaufen venta cialis en espaa cialis 200 dollar savings card wow cialis tadalafil 100mg the best site cialis tablets cialis name brand cheap cialis professional from usa cialis online
http://cosambleg.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:13 ب.ظ

You have made your point!
link for you cialis price fast cialis online cialis cipla best buy tesco price cialis tesco price cialis miglior cialis generico cialis preise schweiz cialis 20 mg cost tarif cialis france buy generic cialis
Cialis 20 mg
سه شنبه 28 خرداد 1398 08:45 ب.ظ

Great posts. Thank you!
prices on cialis 10 mg cialis without a doctor's prescription prescription doctor cialis 5 mg cialis coupon printable cialis side effects dangers click here to buy cialis cialis generic availability cialis cost precios de cialis generico cialis 10mg prix pharmaci
http://bangtingni.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 10:57 ب.ظ

Awesome forum posts, Kudos!
cialis sicuro in linea cialis 5 mg buy cialis y deporte cialis 30 day sample cialis online buy generic cialis cialis en mexico precio cialis en 24 hora cialis pills boards cialis patent expiration
http://camypa.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 07:46 ق.ظ

You actually stated it very well.
cialis in sconto cialis uk next day get cheap cialis how do cialis pills work brand cialis generic cialis online cialis great britain price cialis best buy cialis sample pack purchasing cialis on the internet
http://rategilc.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:49 ق.ظ

You have made your stand quite effectively..
precios de cialis generico generic cialis wow look it cialis mexico low cost cialis 20mg generico cialis mexico only now cialis for sale in us opinioni cialis generico cialis 100mg suppliers viagra vs cialis vs levitra click here cialis daily uk
http://stilbortho.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 09:30 ق.ظ

This is nicely said! .
when will generic cialis be available we like it cialis price safe dosage for cialis tadalafil 20mg cialis rezeptfrei cialis kamagra levitra female cialis no prescription get cheap cialis cialis prezzo al pubblico dose size of cialis
viagra altitude sickness
جمعه 24 خرداد 1398 12:28 ق.ظ

Hello to every body, it's my first pay a visit of this blog; this weblog contains awesome and genuinely excellent stuff for visitors.
side effects to cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:04 ب.ظ

You actually revealed this terrifically.
miglior cialis generico canadian drugs generic cialis cialis en 24 hora cialis 20mg cialis online miglior cialis generico precios de cialis generico when can i take another cialis cialis tablets cialis prezzo di mercato
Cialis generic
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:51 ق.ظ

Thanks a lot! Awesome stuff!
non 5 mg cialis generici free cialis online cialis buy cheap cialis in uk rezeptfrei cialis apotheke where do you buy cialis dose size of cialis cialis 20 mg cialis online napol cialis 5 mg scheda tecnica
http://dsomunen.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 03:45 ب.ظ

Nicely put. Regards.
cialis sans ordonnance safe dosage for cialis enter site 20 mg cialis cost we choice cialis uk cialis tadalafil online viagra cialis levitra cialis without a doctor's prescription does cialis cause gout buy cialis online cialis generico postepay
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 09:18 ق.ظ

Wow plenty of great tips.
ou acheter du cialis pas cher ou trouver cialis sur le net when can i take another cialis buying cialis on internet cialis online napol cuanto cuesta cialis yaho cialis australia org try it no rx cialis cialis free trial cialis official site
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 03:31 ق.ظ

You actually mentioned that wonderfully!
cialis e hiv cialis 30 day trial coupon buying cialis in colombia cialis alternative cialis generisches kanada buy cialis online legal estudios de cialis genricos can i take cialis and ecstasy cialis generique 5 mg how to purchase cialis on line
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : reza

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان