تبلیغات
مهندسی عمران - مبانی طراحی پی های سطحی (1)
مهندسی عمران

لینکدونی

آرشیو

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

مبانی طراحی پی های سطحی (1)


مبانی طراحی پی های سطحی (1)
نویسندگان: دکتر ابوالفضل اسلامی (1)
مهندس نادر شعبانی(2)
مهندس مهدی غلامی آهنگران (3)

چکیده
 

مراحل احداث پروژه های ساختمانی در میان ساخت و سازهای وسیع و متنوع از گستره و اهمیت قابل توجهی در صنعت عمران برخوردار است. فونداسیون به عنوان بخش مهمی از ساختمان، در راستای انتقال بار از روسازه به شالوده از سیستم های مختلفی تشکیل شده است که از متداول ترین آن ها پی های منفرد (تک) می باشد. جهت تسهیل در طراحی و تسریع در تصمیم گیری با تکیه بر معیارهای ژئوتکنیکی، سازه ای و اجرایی متدی ساده شده جهت استفاده ی عموم مهندسان عمران تدوین شده است. بر مبنای اثر گسترش تنش حاصل از بارگذاری پی ها در زمین و با در نظر گرفتن عمق مربوط به نسبت تغییرات افزایش فشار خالص پی به قرار 5 درصد تنش مؤثر ژئواستاتیکی به عنوان مبنای اکتشافات زیر سطحی، نمودارها و یا جداول ساده کننده ای در تعیین عمق و گستره ی مطالعات ژئوتکنیکی ارائه شده است. با مبنا قرار دادن مقادیر توان بارداری و نشست محاسباتی مربوط به یک فونداسیون مرجع، می توان با تغییر ابعاد پی، توان باربری و نشست دیگر پی ها را محاسبه کرد که منجر به کاهش قابل ملاحظه ی حجم محاسبات و تصمیم گیری سریع تر در خصوص طراحی و انتخاب پی های منفرد متنوع می شود. با توجه به اهمیت طراحی سازه ای برای پی های سطحی، روش های گام به گام دستی متداول محاسباتی، طولانی و وقت گیر می باشد. با مشخص بودن میزان بار وارده، ظرفیت باربری مجاز، نوع بتن و آرماتور مصرفی می توان عمق مؤثر پی و میزان آرماتور مورد نیاز را با استفاده از نمودارها و یا جداول به سهولت تعیین نمود. برای مقایسه ی سیستم پی انتخابی و تصمیم گیری، جدول شاخص های هزینه ی اجرایی سیستم های مختلف فونداسیون ارائه شده است. در مجموع با ملاحظه ی جنبه های ساده شده ی پیشنهادی اعم از ژئوتکنیکی، سازه ای، اجرایی و اقتصادی، مهندس عمران قادر به طراحی و انتخاب سیستم فونداسیون بهینه خواهد بود.
کلید واژه ها: فونداسیون منفرد، مطالعات ژئوتکنیک، توان باربری، نشست، طراحی سازه ای، شاخص های هزینه ای اجرای پی ها.

مقدمه
 

پروژه های عمرانی بر خاک، با خاک و یا در خاک ساخته می شوند. انتقال بار از روسازه به زمین توسط عنصری واسطه به نام پی یا فونداسیون انجام می گیرد. پی های سطحی از متداول ترین فونداسیون ها، به خصوص برای پروژه های ساختمانی و دیوارها بوده و اغلب عمق استقرار آن ها کم تر از عرض شان می باشد. از میان پی های سطحی متداول اعم از منفرد، نواری، شبکه ای و گسترده، پی های منفرد که بار یک ستون را متحمل می شوند، از ساده ترین، معمول ترین و عمدتاً کم هزینه ترین نوع پی ها می باشند. بر اساس قواعد زمین شناسی، مکانیک خاک و سنگ و نیز مهندسی سازه و با به کارگیری قضاوت مهندسی، مراحل تحلیل طراحی و اجرای پی ها دنبال می شود. ملاحظات عمده ی زیر در طراحی پی ها به کار گرفته می شود:
1- مطالعات ژئوتکنیک
2- تعیین توان باربری
3- کنترل نشست
4- طراحی سازه ای
6- ملاحظات اجرایی و اقتصادی
در مطالعات ژئوتکنیک بسته به اهمیت پروژه، خصوصیات خاک و سنگ بستر اعم از ویژگی های فیزیکی، مکانیکی، پارامترهای مقاومت، سختی و ویژگی های اندرکنشی آب و خاک جمع آوری می شود تا بتوان پروفیل مناسبی از زمین بستر در اختیار داشته تا بتوان راجع به ظرفیت باربری ایمن و مجاز خاک زیر پی، پتانسیل ناپایداری، منابع قرضه و در نهایت چگونگی ساخت و ساز در آن اظهار نظر نمود. توان باربری ایمن متضمن عدم وقوع گسیختگی از نوع برشی و یا موضعی بوده، در حالی که توان باربری مجاز مربوط به رواداری های قابل تحمل توسط روسازه از قبیل نشست های یکنواخت و نایکنواخت، چرخش ها، کجی ها و جابه جایی ها می باشد. در طراحی سازه ای، مصالح و ابعاد لازم در پی به گونه ای انتخاب می گردد که مقاطع مختلف فونداسیون در مقابل نیروهای داخلی اعم از کشش، فشار و برش داخلی مقاومت کافی داشته و در مقابل عوامل مهاجم اعم از فرسایش و خوردگی مقاوم باشد. ناپایداری ها شامل لغزش، چرخش و واژگونی عموماً مربوط به پی تحت بارهای افقی، مایل و برکنش بوده که مباحث طراحی خارجی و یا کنترل پایداری را شامل می شود.
قبل از نهایی نمودن نوع پی انتخابی، غالباً باید هزینه های مربوط به اثرات متقابل تغییرات در طراحی روسازه و زیرسازه را ارزیابی نمود تا این که طراحی پی مطمئن و پایدار علاوه بر تأمین جنبه های فنی فوق الذکر، اجرایی و اقتصادی و در نهایت بهینه باشد. در مقاله ی حاضر با تکیه بر آنالیز، طراحی و اجرای پی های سطحی سعی شده است روشی ساده و سریع به کمک جداول یا گراف بر مبنای توزیع تنش در عمق و مبتنی بر توصیه ی هندبوک ها جهت گستره ی مطالعات ژئوتکنیک پیشنهاد شود. با داشتن محاسبات طولانی و تکراری اجتناب نمود. به علاوه طراحی سازه ای شامل انتخاب هندس، ضخامت و تعبیه ی آرماتور لازم نیز مبتنی بر جداول یا اشکال شده، تا علاوه بر سرعت در محاسبات، قدرت تصمیم گیری و بهینه سازی افزایش یابد. به علاوه می توان بر مبنای تجارب حاصل از فونداسیون های ساخته شده ارزیابی مناسب اجرایی و اقتصادی از انواع پی های سطحی به عمل آورد. در نهایت، با در اختیار داشتن ابزارهای کمکی و ساده کننده می توان طراحی بهینه ی پی را با سرعت مناسبی انجام داد.

گستره ی مطالعات ژئوتکنیک
 

کلیات
 

مطالعات ژئوتکنیک تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده از طریق پیمایش های سطحی، تجارب و شواهد محلی حاصل از ساخت و سازهای موجود، آزمایش های غیرتخریب، حفاری و گمانه زنی، آزمون های درجا و آزمایشگاهی می باشد. بر اساس مطالعات ژئوتکنیک علاوه بر حصول پارامترهای فیزیکی و مکانیکی خاک و سنگ بستر، شاخص های مقاومتی و سختی برای تعیین باربری و نشست به دست می آید و به علاوه می توان راجع به منابع قرضه، انتخاب روش اجرا، ارزیابی های ژئوزیست محیطی و پتانسیل ناپایداری ها بررسی هایی را به عمل آورد و در نهایت طراحی به نتایج مطمئن، اقتصادی و بهینه منجر می گردد.
چگونگی انجام مطالعات ژئوتکنیک به نوع، اندازه و اهمیت سازه، انتظارات کارفرما، میزان آشنایی مهندس طراح با رفتار خاک در سایت و در نهایت کدهای رایج محلی بستگی دارد. ذکر این نکته ضروری ست که توصیه و فرمول دقیق و عمومی جهت تعیین تعداد و عمق گمانه ها ارائه نشده است؛ و این مورد تابعی از شرایط و پیچیدگی های خاک محل، نوع پروژه، تجهیزات موجود و در دسترس تجارب قبلی و مشابه و در نهایت، قضاوت مهندسی می باشد. به استناد راهنمای پی سازی کاناد CFEM، (1992) در ساختمان های با پلان بزرگ تر از m2 250 و کم تر از m2 1000 حداقل 4 گمانه و یا چاه شناسایی لازم است. اگر زمین مسطح و شرایط خاک عادی باشد و دو گمانه ی اولی شرایط مشابه و عادی را نشان دهند می توان به سه مورد گمانه نیز اکتفا نمود.
پیش بینی تعداد و عمق گمانه ها و همچنین فاصله ی آن ها از یکدیگر ارتباط مستقیمی با نوع طرح، عدم یکنواختی خاک در پلان، تنوع خاک در پروفیل و قضاوت مهندسی و امکانات اقتصادی طرح دارد. به طور کلی هر چه پروژه مهم تر و یا لایه های تحت الارضی متغیرتر و ضعیف تر باشد تعداد گمانه ها بیش تر، عمیق تر و یا فاصله ی بین گمانه ها باید کم تر باشد. در تمامی سازه های احداثی عمق محدودی از خاک زیر پی تحت تأثیر تنش های خالص زیر سازه قرار گرفته و در محاسبات توان باربری و نشست مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر، محدوده ی بررسی ها در پلان و پروفیل باید محدوده ی گسترش تنش های حاصل از احداث بنا و ناحیه ی همپوشانی فونداسیون های مربوطه را دربر گیرد. بررسی تئوری های مختلف توزیع تنش نشان می دهد که هر چه تنش خالص وارد بر بستر پی بیش تر باشد محدوده ی وسیع تری در کف و اطراف تحت تأثیر واقع شده و با افزایش ابعاد پی، ژرفای زمین تحت تأثیر، بیش تر می شود.

تعیین عمق و گستره ی حفاری
 

راهنمای پی سازی کانادا CFEM، (1992) و انجمن مهندسان عمران آمریکا، ASCE (1972) توصیه می نمایند که حداقل عمل گمانه ها محدوده ای است که اضافه تنش ناشی از بارگذاری سازه ی مورد نظر در آن عمق به کم تر از 10 درصد مقدار آن در سطح و یا به کم تر از 5 درصد تنش مؤثر در آن عمق (هر تنش که کم تر باشد) برسد.

 مبانی طراحی پی های سطحی (1)

معیار 10 درصد تنش در عمق محدوده ی 2 تا 4 برابر عرض پی را برای پی های مربعی تا نواری دربر دارد ولی قبل از انجام مطالعات ژئوتکنیک چون اطلاعات دقیقی از توان باربری خاک محل در دسترس نمی باشد مبنای مطالعاتی در عمق بر اساس ضرایبی از عرض پی تا حدودی مشکل می باشد. از طرف دیگر سطوح اشغال پی های منفرد در نهایت می تواند تمام پلان را دربر گرفته و لذا با توجه به گسترش حباب های تنش در زیر پی های منفرد، در بررسی تنش ها در عمق زیر پی های سطحی با معیار 5 درصد از تنش مؤثر و با توجه به همپوشانی و تداخل تنش مطابق شکل 1 می توان گستره ی حباب تنش پی های منفرد را معادل گستره ی تنش در زیر پی گسترده ی سطحی فرض نمود.
با فرض توزیع تنش 2 به 1 در زیر پلان ساختمان و در نتیجه هم پوشانی تنش ها و معادل سازی سطوح کلیه ی پی های منفرد با یک پی گسترده ی سطحی با ابعاد B*L، عمق حداقل گمانه (H) با استفاده از رابطه ی زیر محاسبه می شود:
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
که در آن B و L به ترتیب عرض و طول زمین زیربنا در پلان qavg فشار وارده از مجموع طبقات، H حداقل عمق بررسی ها بر اساس 5 درصد معیار تنش مؤثر برابر با تنش روسازه در عمق می باشد. با فرض
 مبانی طراحی پی های سطحی (1) .
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
طرفین را بر مبانی طراحی پی های سطحی (1)
تقسیم می نماییم.
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
با فرض مبانی طراحی پی های سطحی (1)
خواهیم داشت:
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
با فرض مقادیر وزن مخصوص و درنظر گرفتن تنش اعمالی مبانی طراحی پی های سطحی (1) بر بستر پی ناشی از وزن طبقات اعم از زنده و مرده و ملاحظه ی ابعاد پی می توان حداقل عمق مناسب جهت گمانه ی اکتشافی را به دست آورد. با مشخص شدن عمق حداقل گمانه (H) می توان محدوده ی گستره ی اکتشافات (در پلان) را با استفاده از روابط زیر تعیین نمود:
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
که در رابطه ی فوق H عمق حداقل اکتشافات مبانی طراحی پی های سطحی (1) طول محدوده ی شناسایی و مبانی طراحی پی های سطحی (1) عرض محدوده ی شناسایی در اطراف بنا می باشد. در صورت بالا بودن سطح آب زیرزمینی باید وزن مخصوص غوطه ور مبانی طراحی پی های سطحی (1) را در محاسبات منظور نموده و بالطبع عمق شناسایی ها افزایش می یابد. نتیجه ی حل معادلات 6، 7 و 8 را می توان به صورت گرافیک مطابق اشکال 2- الف و 2- ب و یا مطابق جداول 1- الف و 1- ب ارائه نمود که با داشتن
 مبانی طراحی پی های سطحی (1) B و L (عرض و طول پلان ساختمان) می توان مقادیر H (عمق شناسایی)
 مبانی طراحی پی های سطحی (1) عرض و طول محدوده ی شناسایی ها را تعیین نمود.
کاهش در عمق شناسایی های حاصله از معیارهای فوق وقتی که به سنگ بستر و یا خاک متراکم مواجه می شویم می تواند مورد تجدید نظر قرار گیرد. به علاوه اگر بستر از نوع رس تحکیم عادی و نشست پذیر باشد ممکن است ضرورت حفاری ها و بررسی های عمیق تر بیش از مربوط به 10 درصد تنش حاصل از بارگذاری و 5 درصد تنش مؤثر ملاک عمل قرار گیرد.

مثال عملی جهت تعیین گستره ی مطالعات ژئوتکنیک برای یک ساختمان 7 طبقه ی مسکونی
 

یک ساختمان هفت طبقه ی زیرزمینی مستطیلی به ابعاد پلان مبانی طراحی پی های سطحی (1) قرار است احداث گردد. اگر از سیستم های متنوع منفرد استفاده شود و دانسیته ی متوسط خاک محل مبانی طراحی پی های سطحی (1) باشد و تراز آب زیرزمینی پایین تر از 25 متر باشد. فشار معادل هر طبقه مستقل از بارهای مرده یا زنده و دیوارها به قرار مبانی طراحی پی های سطحی (1) می باشد. با احتساب هفت طبقه ی ساختمان فشار معادل بر پلان به قرار
 مبانی طراحی پی های سطحی (1) می شود. عمق و گستره ی مطالعات ژئوتکنیک چه محدوده ای را دربر می گیرد؟ (وزن پی با خاک گودبرداری شده معادل گرفته شده در محاسبات اضافه تنش منظور شده است)
گام اول: محاسبه ی qavg :
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
گام دوم: محاسبه ی H عمق مناسب شناسایی با استفاده از شکل 2- الف یا جدول 1- الف
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)

 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
شکل 2: تعین مقدار عمق مطالعات اکتشافی (H) بر اساس معیار معادل سازی تنش در عمق 5 درصد تنش مؤثر

جدول 1- الف: مقادیر H/B جهت تعیین مقدار عمق اکتشافی (H) بر اساس برابری تنش حاصل از روسازه با 5 درصد تنش مؤثر خاک برای مبانی طراحی پی های سطحی (1)

L/B

Pavg/B

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

638/0

635/0

632/0

627/0

622/0

614/0

603/0

586/0

558/0

497/0

1/0

01/1

00/1

993/0

983/0

971/0

955/0

933/0

90/0

846/0

737/0

2/0

290/1

280/1

269/1

255/1

237/1

213/1

181/1

134/1

059/1

912/0

3/0

527/1

514/1

499/1

48/1

457/1

426/1

385/1

33/1

233/1

06/1

4/0

733/1

718/1

699/1

676/1

647/1

611/1

561/1

490/1

381/1

175/1

5/0

918/1

899/1

877/1

851/1

817/1

774/1

717/1

637/1

512/1

281/1

60/0

086/2

065/2

04/2

009/2

971/1

923/1

585/1

768/1

630/1

380/1

70/0

241/2

217/2

189/2

155/2

113/2

06/2

988/1

889/1

738/1

464/1

80/0

386/2

359/2

328/2

291/2

244/2

185/2

108/2

000/2

838/1

550/1

90/0

521/2

492/2

458/2

418/2

367/2

304/2

220/2

105/2

930/1

620/1

00/1


جدول 1- ب: مقادیر H/B جهت تعیین مقدار عمق اکتشافی (H) بر اساس برابری تنش حاصل از روسازه با 5 درصد تنش مؤثر خاک برای مبانی طراحی پی های سطحی (1)

L/B

Pavg/B

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

593/0

591/0

588/0

584/0

579/0

572/0

562/0

547/0

530/0

466/0

1/0

942/0

936/0

929/0

921/0

91/0

896/0

876/0

846/0

797/0

969/0

2/0

211/1

202/1

192/1

179/0

163/1

141/1

12/1

07/1

000/1

864/0

3/0

436/1

425/1

41/1

394/1

373/1

345/1

307/1

253/1

167/1

1

4/0

633/1

619/1

602/1

581/1

555/1

521/1

476/1

411/1

309/1

117/1

5/0

809/1

793/1

722/1

748/1

717/1

678/1

626/1

551/1

435/1

219/1

60/0

97/1

951/1

928/1

9/1

865/1

82/1

761/1

678/1

549/1

311/1

70/0

118/2

096/2

07/2

04/2

000/2

951/1

885/1

793/1

652/1

395/1

80/0

256/2

232/2

204/2

169/2

126/2

072/2

000/2

901/1

748/1

473/1

90/0

386/2

359/2

328/2

291/2

244/2

185/2

110/2

2

838/1

545/1

00/1


گام سوم: تعیین گستره ی حفاری در پلان
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
ساورز و ساورز [4] Sowers & Sowers (1972) رابطه ی کلی زیر را در تعیین عمق مناسب شناسایی ها پیشنهاد نمودند:
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
که در رابطه ی فوق s تعداد طبقات و A ضریبی است که بر حسب نوع خاک مقدار آن بین 3 تا 6 پیشنهاد شده است و
 مبانی طراحی پی های سطحی (1) عمق پیش بینی شده ی استقرار پی می باشد. برای مثال فوق با فرض مقادیر متوسط A و فرض 1 متر برای عمق استقرار پی عمق مناسب اکتشافی به قرار 5/18 متر به دست می آید. که همخوانی مناسبی را با نتیجه ی مثال مورد نظر نشان می دهد.

تعیین توازن باربری و نشست و فونداسیون مرجع کلیات
 

از جنبه های مهم و قابل ملاحظه به خصوص در طراحی پی های سطحی تعیین توان باربری و کنترل نشست در رابطه با سرویس دهی و اهمیت روسازه می باشد. توان باربری خاک زیر پی از روش های آنالیز استاتیکی، روابط تجربی بر مبنای نتایج آزمایشات درجا، آزمایشات بارگذاری در محل و در نهایت روابط ساده شده توسط کدها و مراجع تعیین می گردد. تحلیل باربری پی در ابتدا به کمک آنالیز استاتیکی صورت گرفته و پس از تعیین توان باربری نهایی مبانی طراحی پی های سطحی (1) ، با اعمال ضریب اطمینان حدود 2 تا 3 به آن توان باربری ایمن خاک،
 مبانی طراحی پی های سطحی (1) به دست می آید.
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
اگر بنا به ملاحظات کنترل نشست و حصول محدوده ی مجاز مجبور به کاهش مقدار
 مبانی طراحی پی های سطحی (1) شده تا حدی که مقدار فشار
 مبانی طراحی پی های سطحی (1) منجر به تامین معیارها در مورد نشست ها و جابه جایی های یکنواخت و غیریکنواخت در محدوده ی مجاز گردد در آن صورت توان باربری مجاز
 مبانی طراحی پی های سطحی (1) را خواهیم داشت.
در اغلب پروژه ها با تعداد زیادی از سیستم پی های منفرد با ابعاد مختلف مواجه هستیم جهت صرفه جویی در محاسبات و انتخاب پی ها با ابعاد مختلف لازم است محاسبات صورت گرفته برای یک پی را به عنوان مبنا یا مرجع قرار داده و با تناسبات لازم وضعیت باربری و نشست دیگر پی ها و نیز هندسه ی آن ها را مشخص نمود.

تعیین توان باربری بر اساس پی مرجع
 

معمولاً در عرف مهندسی ژئوتکنیک جهت سادگی و سهولت در محاسبات برای خاک های دانه ای از قبیل شن و ماسه پارامتر چسبندگی تقریباً ناچیز (C=0) و برای خاک های ریزدانه و چسبنده از قبیل رس و در پاره ای موارد لای (که در شرایط کوتاه مدت وضعیت زهکشی نشده و تنش های کلی بر باربری آن ها حاکم است) پارامتر اصطکاک داخلی،
 مبانی طراحی پی های سطحی (1) را مساوی صفر گرفته و در مجموع رابطه ی پایه ی توان باربری برای پی های نواری به قرار زیر می باشد:
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
که در آن مبانی طراحی پی های سطحی (1) توان باربری نهایی، مبانی طراحی پی های سطحی (1) ضرایب ظرفیت باربری که تابعی از مبانی طراحی پی های سطحی (1) بوده، B و Df عرض و عمق استقرار پی، C چسبندگی، توان باربری مجاز و F.S ضریب اطمینان می باشد.
ملاحظه می گردد که B و Df مربوط به مشخصات هندسه ی پی در توان باربری مؤثرند. برای اجرای تعداد بیشماری از پی های منفرد در یک سایت جهت سهولت در اجرا معمولاً Df را یکسان در نظر می گیرند. در خاک های درشت دانه (ماسه) برای طراحی دو پی با ماکزیمم مقاومت مجاز داریم:
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
با احتساب این که در یک گروه فونداسیون سایز فونداسیون های منفرد حداکثر 2 تا 3 فوت (60 تا 90 سانتیمتر) اختلاف داشته و با احتساب ضرایب اصلاحی مربوط به شکل پی، می توان عبارت داخل کروشه را برای پی مورد نظر (شماره i) و پی مرجع (ref) تقریباً یکی گرفته، بنابراین:
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
جهت محاسبه ی نیروی وارده روی هر پی مبانی طراحی پی های سطحی (1)
و در نتیجه برای پی های مربعی:
(15) با ضریب طرفین در مبانی طراحی پی های سطحی (1)
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
در رس و برای طراحی دو پی با ماکزیمم مقاومت مجاز داریم:
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
که در این صورت برای پی مورد نظر (i) و پی مرجع (ref)
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
با ضریب صورت و مخرج کسر در مبانی طراحی پی های سطحی (1)
جهت حصول ظرفیت بار وارده، داریم:
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
در نتیجه با طراحی پی مرجع با ابعاد
 مبانی طراحی پی های سطحی (1) و داشتن مبانی طراحی پی های سطحی (1) می توان برای پی های دیگر با ابعاد مبانی طراحی پی های سطحی (1) مقادیر مبانی طراحی پی های سطحی (1) را در ماسه و رس به دست آورد.

مثال عملی جهت تعیین توان باربری بر مبنای پی مرجع
 

در یک طرح ساختمانی پارامترهای مقاومتی خاک محل به قرار مبانی طراحی پی های سطحی (1) و مبانی طراحی پی های سطحی (1) و وزن مخصوص متوسط مبانی طراحی پی های سطحی (1) می باشد، خاک بستر اشباع بوده و بر اساس محاسبات توان باربری، تحت بار سرویس مبانی طراحی پی های سطحی (1) یک پی مربعی منفرد با ابعاد مبانی طراحی پی های سطحی (1)> و عمق استقرار مبانی طراحی پی های سطحی (1) در نظر گرفته شده است. اگر ستون مجاور پی فوق تحت بار سرویس مبانی طراحی پی های سطحی (1) با همان عمق استقرار باشد ابعاد مورد نیاز پی را محاسبه نمایید.
نتایج محاسبات ظرفیت باربری به صورت زیر می باشد: مبانی طراحی پی های سطحی (1) و ضرایب شکل : مبانی طراحی پی های سطحی (1) و ضرایب عمق: مبانی طراحی پی های سطحی (1) با فرض ضریب اطمینان 25 توان باربری مجاز مبانی طراحی پی های سطحی (1) محاسبه می شود.
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
برای پی منفرد در ماسه در:
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)

تعیین نشست بر اساس پی مرجع
 

غالباً نشست سازه ها در اثر تغییر حجم و جابه جایی زمین و یا زیرسازه تحت تنش های حاصل از بارگذاری به وقوع می پیوندد. مجموعه ی تغییر شکل ها در خاک در نتیجه ی تغییر الاستیکی و پلاستیکی دانه ها، تغییر حجم توده خاک در نتیجه خروج هوا و آب از منافذ و جابه جایی کلی برش ذرات و توده ی خاک حادث می شود. بار وارده، مشخصات خاک و هندسه ی پی در تعیین نشست مؤثر بوده و بنابراین مباحث تعیین باربری و تخمین نشست اندرکشی بوده و نمی توان به طور مجزا به آن ها پرداخت. از عوامل مؤثر در بروز نشست می توان فشردگی و جابه جایی الاستیکی خاک در اثر بارگذاری، وقوع تحکیم در اثر اعمال بار و افزایش فشار منفذی و متعاقب آن زهکشی و خروج آب از منافذ در خاک های ریزدانه و اشباع، تغییر شکل مصالح مصرفی در پی، فعالیت های ساخت و ساز در همسایگی و عوامل محیطی از قبیل عبور ترافیک، وقوع انفجار، انقباض خاک، آب شستگی، نرم شدگی خاک و سنگ ها تحت عوامل محیطی رانام برد. به طور کلی برای نشست های آنی و نیز تحکیمی روابطی در مکانیک خاک و مهندسی پی مدون شده که می توان مقادیر نشست های حاصل را به دست آورد. بر اساس تئوری الاستیسیته، نشست یک پی مستطیلی و یا دایره ای تحت بار یکنواخت برای یک محیط نیمه فضا و الاستیک می تواند از رابطه ی زیر به د ست آید:
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
که در آن q فشار تماسی، B عرض پی و یا قطر پی دایره ای و مبانی طراحی پی های سطحی (1) ثابت تناسب می باشد. ضریب مبانی طراحی پی های سطحی (1) تابعی از شکل پی، صلیب، عمق استقرار، نسبت طول به عرض، ضریب پواسون و تأثیر فشارهای وارده می باشد.
با استفاده از معادله ی 21 برای مقایسه ی نشست های دو پی مشابه واقع بر یک خاک، می توان K را یکسان گرفته و لذا
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
اگر طراحی بر مبنای مقادیر مجاز نشست ها انجام شود مثلاً 1 یا (mm 25) داریم:
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
با ذکر این نکته که دو پی مورد مقایسه باید در یک رقوم واقع و حدود صلیب آن ها تقریباً یکسان باشد در نتیجه:
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
تحقیقات بر روی مقادیر مبانی طراحی پی های سطحی (1) برای پی های مربعی و دایره ای از یک طرف و پی های نواری از طرف دیگر نشان می دهد که برای پی های نواری رابطه ی 21 به صورت زیر می باشد. بنابراین تحت شرایط یکسان می توان مقایسه را بین نشست پی های مربعی (Square) و نواری (Strip) به عمل آورد کما این که نقاط هم تنش یکسان بر روی پی های نواری حدود دو برابر برای پی های مربعی را نشان می دهد.
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
برای نشست های یکسان پی مربعی و نواری، مبانی طراحی پی های سطحی (1) داریم:
 مبانی طراحی پی های سطحی (1)
در روابط فوق P برای پی مربعی بر حسب واحد نیرو مثلاً (ton) ولی برای پی نواری بر حسب واحد نیرو بر واحد طول مثلاً تن بر متر می باشد.

مثال عملی جهت تعیین نشست بر مبنای پی مرجع
 

در یک پروژه ی ساختمانی میزان نشست یک پی منفرد به ابعاد m 25*25 تحت بار 95ton به قرار 1 اینچ (2.5cm) محاسبه شده است. نشست فونداسیون منفرد مجاور ستون فوق به ابعاد 18*18m تحت بار 95ton را تعیین نمایید.
منبع: ماهنامه ی فنی - تخصصی دانش نما، شماره ی پیاپی 173-172.

http://viagrawwithoutdoctor.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 01:15 ق.ظ

Lovely info, Appreciate it.
canada vagra canadian online pharmacy northwest pharmacies in canada canadian online pharmacies discount canadian pharmacies canadian online pharmacies legitimate canadian medications, liraglutide no 1 canadian pharcharmy online canadian pharmaceuticals stocks canadian prescriptions online serc 24 mg
http://vamabact.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 07:01 ق.ظ

With thanks! Loads of forum posts.

enter site very cheap cialis dose size of cialis try it no rx cialis miglior cialis generico walgreens price for cialis 40 mg cialis what if i take cialis daily new zealand weblink price cialis cialis herbs bulk cialis
http://blabersnowh.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 03:02 ب.ظ

Nicely put. Thanks!
can i take cialis and ecstasy viagra or cialis buy cialis online legal cialis generico online tesco price cialis where do you buy cialis cialis 10mg prix pharmaci cialis en 24 hora acquistare cialis internet acquistare cialis internet
Buy generic cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 12:20 ق.ظ

Whoa all kinds of useful tips.
cialis herbs cialis cost cialis 50 mg soft tab cialis 10mg prix pharmaci i recommend cialis generico does cialis cause gout generic cialis 20mg tablets buy cheap cialis in uk cialis online napol cialis for daily use
sialis
شنبه 1 تیر 1398 07:29 ق.ظ

Amazing lots of superb data.
how do cialis pills work miglior cialis generico buy cialis sample pack cialis australian price trusted tabled cialis softabs buy original cialis cialis from canada cialis kamagra levitra cialis et insomni buying brand cialis online
http://tracvares.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 03:21 ب.ظ

Kudos. I like it.
tadalafil low cost cialis 20mg cialis in sconto cialis kaufen click now buy cialis brand generic cialis tadalafil cialis 10mg prix pharmaci walgreens price for cialis cialis 5mg we recommend cialis best buy
http://bicapo.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:04 ق.ظ

Many thanks! Useful information!
generic cialis 20mg tablets cost of cialis per pill cialis australian price cialis daily dose generic canadian discount cialis achat cialis en itali online cialis generico cialis mexico estudios de cialis genricos price cialis per pill
http://conlidis.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 12:13 ب.ظ

Nicely put, Kudos!
interactions for cialis tadalafilo cialis 5 mg buy safe dosage for cialis overnight cialis tadalafil generic cialis in vietnam opinioni cialis generico cialis generico online cialis prezzo di mercato cialis daily
buy cialis soft
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:48 ب.ظ

You expressed it well!
we recommend cialis info dosagem ideal cialis order cialis from india tadalafil tablets cialis daily reviews generic cialis at the pharmacy cialis patentablauf in deutschland buy cialis online cheapest cialis canada walgreens price for cialis
http://caumefit.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:40 ب.ظ

Appreciate it! A lot of data.

walgreens price for cialis buying cialis in colombia cialis dosage recommendations enter site natural cialis dosagem ideal cialis recommended site cialis kanada cialis arginine interactio tadalafil 5mg rezeptfrei cialis apotheke if a woman takes a mans cialis
http://ofinlin.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:00 ق.ظ

Valuable info. Thanks!
cialis 5 mg click now buy cialis brand cost of cialis cvs are there generic cialis cialis kaufen wo cialis generika in deutschland kaufen we recommend cheapest cialis safe dosage for cialis usa cialis online best generic drugs cialis
http://avimcor.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 11:01 ب.ظ

Appreciate it, Ample advice!

generic cialis soft gels cialis en 24 hora cuanto cuesta cialis yaho cialis canada on line tadalafil tablets cialis efficacit only now cialis 20 mg tesco price cialis brand cialis nl cialis prezzo al pubblico
http://whittvolsa.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 08:48 ق.ظ

Great postings. Cheers.
order generic cialis online cialis online holland cialis patent expiration opinioni cialis generico bulk cialis cialis y deporte best generic drugs cialis price cialis per pill cialis alternative bulk cialis
viagra emorroidi
جمعه 24 خرداد 1398 12:28 ق.ظ

Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.
Cialis pills
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:21 ب.ظ

Kudos! Fantastic information!
buy brand cialis cheap comprar cialis navarr 5 mg cialis coupon printable cialis 100 mg 30 tablet enter site natural cialis cialis patentablauf in deutschland cialis uk next day cialis coupons viagra vs cialis vs levitra cialis italia gratis
Cialis pills
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:59 ق.ظ

Awesome write ups. Appreciate it.
enter site very cheap cialis cialis online side effects of cialis ou acheter du cialis pas cher cialis super kamagra generico cialis mexico acquisto online cialis cialis 200 dollar savings card buy cialis sample pack prix de cialis
how do cialis pills work
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:59 ب.ظ

Awesome knowledge. Kudos.
click now buy cialis brand low dose cialis blood pressure cost of cialis cvs prix de cialis cialis manufacturer coupon cialis official site generic cialis 20mg tablets cialis canada on line cialis arginine interactio cialis dosage recommendations
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 07:44 ق.ظ

This is nicely said! .
bulk cialis order generic cialis online viagra vs cialis vs levitra comprar cialis navarr look here cialis order on line cialis purchasing miglior cialis generico i recommend cialis generico cialis 20 mg effectiveness cialis prezzo in linea basso
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 01:49 ق.ظ

Kudos. Awesome stuff.
cialis 5 mg scheda tecnica order generic cialis online if a woman takes a mans cialis where to buy cialis in ontario we choice cialis pfizer india cialis generico in farmacia usa cialis online prescription doctor cialis cialis for sale south africa generico cialis mexico
cialisvie.com
جمعه 17 خرداد 1398 08:28 ب.ظ

Thanks! I like this.
cialis from canada can i take cialis and ecstasy get cheap cialis viagra cialis levitra safe dosage for cialis cialis without a doctor's prescription cialis taglich pastillas cialis y alcoho how to buy cialis online usa we recommend cialis info
http://canadianorderpharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 04:33 ب.ظ

Truly all kinds of superb information.
Canadian Pharmacy USA canadian pharmaceuticals stocks canada online pharmacies surrey canadian pharmacy viagra canada medication online drug store pharmacy the best canadian online pharmacies canadian prescriptions online serc 24 mg canadian medications by mail
http://lenino.info/board
شنبه 17 فروردین 1398 10:34 ق.ظ
当店は海外高品質ブランドコピー専門店です.激安ブランドコピー品を激安の 卸売り価格で提供致します
Generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 01:20 ق.ظ

Thank you, I like it!
i recommend cialis generico usa cialis online buying cialis on internet cialis generico lilly generic cialis in vietnam cialis generico online cialis 20 mg effectiveness wow cialis tadalafil 100mg cialis 5 mg scheda tecnica cialis kaufen wo
buy cialis online cheap
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:53 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
buy cialis online nz tadalafilo cialis kaufen sialis cialis vs viagra cialis en 24 hora free generic cialis female cialis no prescription generic cialis at the pharmacy cialis preise schweiz
buy cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:40 ق.ظ

Helpful forum posts. With thanks!
click now buy cialis brand cialis 5 mg para diabeticos cialis manufacturer coupon viagra vs cialis vs levitra buying cialis in colombia order a sample of cialis cialis online deutschland how do cialis pills work costo in farmacia cialis cialis uk
buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:13 ق.ظ

With thanks! Excellent stuff!
cialis farmacias guadalajara cialis 200 dollar savings card cialis lilly tadalafi prezzo cialis a buon mercato cialis kamagra levitra cialis patent expiration cialis kamagra levitra can i take cialis and ecstasy cialis tablets for sale generic cialis with dapoxetine
buy cialis uk
سه شنبه 13 آذر 1397 01:15 ب.ظ

You mentioned that superbly.
purchasing cialis on the internet buy cialis online legal how does cialis work cialis generico milano buy cialis online cheapest venta cialis en espaa tadalafil we use it cialis online store buy original cialis cialis e hiv
buy cialis usa
سه شنبه 13 آذر 1397 01:46 ق.ظ

Thanks a lot! Awesome information!
cialis sicuro in linea cheap cialis buying brand cialis online generic cialis pro cialis 10mg prix pharmaci cialis billig cialis 5mg free cialis free cialis we recommend cheapest cialis
buy cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 12:44 ب.ظ

With thanks. I appreciate this.
cipla cialis online cialis 10mg prix pharmaci click here take cialis effetti del cialis buying brand cialis online cialis sans ordonnance cialis canada acheter cialis kamagra prescription doctor cialis cialis 20 mg cost
where to buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 01:27 ق.ظ

Seriously loads of helpful data.
il cialis quanto costa cialis price in bangalore cialis prezzo di mercato legalidad de comprar cialis click here to buy cialis cialis professional from usa safe dosage for cialis viagra or cialis buy cheap cialis in uk prices for cialis 50mg
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : reza

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان