تبلیغات
مهندسی عمران - پی و انواع آن ( انواع فنداسیون )
مهندسی عمران

لینکدونی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

پی و انواع آن ( انواع فنداسیون )

مقدمه

مهندسی ژئوتكنیك زیرمجموعه ای از مهندسی عمران در زمینه مسائل مرتبط بابكارگیری ورفتار خاك ومصالح خاكی می باشد. مهندسی ژئوتكنیك متشكل ازدوبخش كلی مكانیك خاك ومهندسی پی می باشد. درواقع مهندسی پی شامل بكار گیری اصول مكانیك خاك در تحلیل و طراحی شالوده ساختمانها و ابنیه در تماس باخاك می باشد .كلیه سازه هایی كه بر روی زمین بنا می شوند از جمله ساختمانها،پلها،خاكریزها از دو بخش تشكیل می شوند.

1- سازه فوقانی(sperstructare)؛بخش نمایان سازه

2- سازه زیرین(substructure)؛بخش مدفون سازه

بخش سازه زیرین به عنوان حائل بین سازه فوقانی و زمین تكیه گاه عمل می كند یعنی بار سازه فوقانی را به زمین منتقل می نماید.

مبحث مهندسی پی بررسی تاثیر متقابل سازه زیرین و زمین تكیه گاه می باشد.

تعریف پی و اهمیت آن

پی عبارت است از سازه زیرین و بخشی ازخاك مجاورآن كه تحت تاثیر این سازه وبارهای وارد بر آن می باشد مبحث 7 مقررات ملی ساختمان نیز تعریف مشابهی از پی ارائه كرده است:مجموعه بخش هایی از سازه و خاك در تماس با آن كه انتقال بار بین سازه و زمین از طریق آن صورت می گیرد پی نامیده می شود.در واقع وظیفه پی انتقال بارهای بخش های فوقانی به خاك زیر پی می باشد بنحویكه تنش های بیش از حد ونیز نشست های اضافی ایجاد نگردد.

کلیه پی ها بمنظور انتقال بارهای سازه فوقانی به زمین طرح میشوند. بار اکثر سازه های فوقانی توسط اجزاء ستون مانندی حمل میشوند که شدت تنش در آنها در حدود Mpa10(ستون بتنی) تاMPa140(ستون فلزی) میبــاشد چنین تنــشــهایـــی می بایست به خاک تکیه گاهی حمل گردد که ظرفیت باربری آن بندرت بیش از KPa500 واغلب در حدود KPa 250-200 میباشد.باتوجه به این ارقام میتوان دریافت که این عضو واسط یعنی پی مصالحی را به یکدیگر مرتبط می سازد که مقاومت مهندسی مفید آنها تا چند صدبرابر متفات است واین به نوبه خود اهمیت طرح صحیح و ایمنی پی را نشان میدهد.

تنش

به مقاومت داخلی ایجاد شده در جسم در اثر نیدو های خارجی تنش می گویندوبر حسب نوع نیرو ممکن است فشاری ،خمشی,برشی,کششی و... باشد استحکام نهایی مواد ومصالح ساختمانی برحسب واحد های تنش بیان می شود که واحد آن در سیستم بین المللی آحاد, نیوتن بر متر مربع است که (pa) نامیده می شود.

مهندسی پی :

مهندسی پی شامل تحلیل وطراحی پی(شالوده ساختمانهای متعارف) یا سازه های در تماس باخاک (ابنیه حائل) بابکارگیری اصول مکانیک خاک و مکانیک سازه توام باقضاوت می باشد.



مهندسی پی مباحثی همچون محاسبه ظرفیت باربری, طراح یانواع مختلف پی مانند پی های منفرد,نواری گسترده عمیق (شمع) را شامل می گردد که در رابطه باهر کدام از آنها توضیحاتی ارائه خواهد شد.علاوه بر طراحی پی های متعارف (پی ساختمانها) طراحی سازه های حائل نیز مهندسی پی میباشد.

مهندس پی :

به کسی گفته میشود که بوسیله آموزش وتجربه کافی در اصول علمی وقضاوت مهندسی مهارت یافته است تا پی راطراحی نماید. می توان گفت که قضاوت مهندسی بخش خلاق کار طراحی پی میباشد در واقع قضاوت مهندسی در طراح پی همان گرد آوری و بهم آمیختن تجارب، مطالعه کارهای دیگران در شرایط نسبتاً مشابه و جمع آوری اطلاعات ژئوتکنیکی مخصوص ناحیه تحت برر سی برای ایچاد طرحی اقتصاری علمی و ایمن برای سازه زیرین میباشد.

انواع پی :

پی ها براساس عمق ونوع عملکرد تقسیم بندی می شوند . در حالت کلی چنانچه لایه مقاوم در عمق کمی از سطح زمین قرار گرفته باشد پی در نزدیکی سطح زمین بنا میگردد در غیر این صورت برای رسیدن به لایه مقاوم عمق پی افرایش میابد.

به طور کلی پی ها به چهار دسته تقسیم میشوند.

1- پی ها ی کم عمق معروف به پی های سطحی(Shallow foundations)

به پی هایی میگویند که نسبت عمق به عرض آنها مساوی یا کمتر از واحد است 1>D/B در عین حال در بعضی مراجع پی های بانسبت عمق تا 4الی5هم به عنوان پی کم عمق طبقه بندی میشوند.

2- پی های نیمه عمیق(پی های چاهیPier foundations )

در این پی ها نسبت عمق به عرض در محدوده 10 > D/B > (5-4) قرار دارد.

3- پی های عمیق (Deep foundations)

این پی ها عمدتا شامل پی های شمعی بوده ودر آنها 10 < D/B میباشد

در مبحث 7 مقررات ملی ساختمان , معیار دیگری برای پی عمیق عنوان شده است و آن عبارت است از اینکه هرگاه نسبت عرض به ارتفاع پی کمتراز1باشد وعمق آن از3 متر تجاوز نمایدبه آن پی عمیق می گویند.

در موارد فوق D عمق پی و B عرض آن می باشد.

4- پی های ویژه

شامل هرگونه پی که جزء دسته بندی های فوق نباشداز قبیل، صندوقه ای، مهارها ستونهای شنی وسنگی و...

انواع پی های سطحی:

دسته بندی انواع پی های سطحی به صورت زیر می باشد.

پی های منفرد

پی هایی که بار یک ستون تکی یا یک دیوار را حمل می نمایند.

پی های مرکب

پی هایی که بار دو تا چهار ستون را حمل می نمایند

پی گسترده

نوعی شالوده است که بار چندین ستون با فاصله های منظم و نامنظم, موازی یاغیرموازی را حمل می نماید و ممکن است زیر بخشی یا کل ساختمان قرارگیرد.

الف:شالوده منفرد(spread foundations)

شالوده ای که حامل بار تنها یک ستون باشد شالوده منفرد می گویند. این پی ها معمولاً متشکل ار یک دال مربعی یا دایره ای بوده و خود می تواند شامل انواع بتنی غیر مسلح،بتن مسلح معمولی ، باسطوح شیبدار و پله ای باشد.

ب:شالوده دو ستونی

اگردوستون بهم نزدیک باشند(به صورتی که شالوده منفرد آنهاکمتر از نصف فاصله دوستون گردد) اقتصادی ومناسب است که از شالوده دوستونی استفاده شود.

کاربرد اصلی این نوع شالده ها در مواقعی است که نمی توان یک ستون را به طور مرکزی برروی شالوده تک ستونی قرار داد همانند شالوده ستونهای کناری (نوار مرزی ساختمان در زمینهای محدود یا کوچک ) شالوده دو ستونی می تواند به صرت مستطیل یاذوذنقه ای طرح شود.این شالوده ها بنحوی طراحی می شوند که مرکز هندسی آنها بر نقطه اثر بر آیند بارهای وارده منطبق گردد.

راه دیگر مقابله با خروج از مرکزیت ستون کناری اتصال آن توسط یک تیر قوی به شالوده داخلی مجاور می باشد که چنین شالوده ای را شالوده باسکولی یا تسمه ای می گویند.

ج- شالوده نواری( Strip footing)

بااتصال شالوده های یک ردیف ویا برای شالوده زیر یک دیوار باربر، شالوده نواری ایجاد می گردد که نسبت طول به عرض آن زیاد است معمولاً شالوده هائی که در آنها 4-5< L باشد به عنوان شالوده نواری در نظر میگیرند.

د- شالوده شبکه ای (Gridfoundation)

بلحاظ اقتصادی گاهی مقرون به صرفه است که از شالوده های یک ردیف در هم ادغام و شالوده به صورت نواری اجرا گردد چنانچه این نوارها در هر دو امتداد عمود برهم قرار گیرند شالوده شبکه ای بوجود می آید عملکرد این شالوده ها مرکب بوده و متفاوت از عملکرد شالوده های منفرد است که توسط کلاف به یکدیگر متصل می شوند.

ه- شالوده های گسترده (Mat/.orRaft foundations)

اگرزمین زیر شالوده آنقدر سست باشد ویا بار وارده از طرف سازه آنقدر زیاد باشد که سطح پوشیده شده از طرف پی های منفرد بیش از نصف سطح زیر بنا گردد، در اینصورت اقتصادی است که از پی گسترده استفاده شود شالوده گسترده شامل یک دال(Slab) یکپارچه است که کلیه بار های سازه ناشی از ستونها و دیوارها را حمل مینماید این نوع شالوده موجب توزیع نسبتا یکنواخت تنش و جلوگیری از تمرکز آن در زیر بارهای سنگین و مو ضعی می گردد لذا در کاهش نشست نا مساوی بسیار موثر است.

پی های پوسته ای (Shell foundations)

این نوع پی های بار را بواسطه شکل ونه به سبب جرم و حجم خود به زمین منتقل می نمایند ، لذا طراحی آنها مشکل است و معمولاً بعنوان پی برجهای بلند نظیر برجهای تلویزیون یا خنک کننده ها بکار میرود .

پی های نیمه عمیق(Pier foundations)

این پی ها حد فاصل پی های سطحی و عمیق می باشند که به آنها پی چاهی نیز اطلاق می گردد عملکرد آنها تقریبا مشابه پی های عمیق است زیرا بار را به یک لایه مقاوم که در عمق متوسطی از زمین قرار دارد منتقل می نماید برای اجرای این پی ها چاهی در زمین حفر و سپس درون آن با مصالح مناسب پر می گردد.

پی های عمیق (Deep foundations)

اصطلاح پی عمیق وشمع مترادف یکدیگر می باشند زیرا بکارگیری عمده پی عمیق به صورت شمع می باشد شمع ها اجزاء ستون مانندی عمدتاً از بتون، فولاد و چوب هستند که برای انتقال بار به لایه هـــای عمیق زمین مورد اســتفاده قــرار می گیرند . شمع ها معمولا به عنوان یک عنصر سازه ای واسط مو سوم به سر شمع یا کلاهک (Cap) بار سازه فوقانی را به زمین منتقل می نمایند طبق مقررات ملی ساختمان سر شمع به عنوان پی سطحی نامگذلری می گردد بلحاظ نوع انتقال بار شمع های اتکائی (نوک باربر) و شمع های اصطکاکی (شناور) تقسیم می گردند

ضوابط کلی پی ها :

ابعاد و اجزاءپی می بایستی بنحوی طرح شوند که هم تنش تماس با خاک در حد ایمن باشد و هم نشستها را به یک مقدار قابل قبول محدود نماید اما مشکلات نشست اضافی عمومی بوده وتا حدووی مخفی باقی مانده اند زیرا تنها موارد بسیار دیدنی انتشار یافته اند . تعداد اندکی ساختمانهای مدرن در اثر نشستهای اضافی فرو می ریزند . اما وقوع فروریختگی ها جزئی یا گسیختگی موضعی در یک عضو سازه ای چندان غیر معمول نیست، بیشتر آسیبهائی که روی می دهند شامل ترکهای نا خوشایند در دیوار و کف، کف های ناهموار (خیز هاوشیب ها) درهاوپنجره های چفت شده و غیره می باشند. تغییرپذیری خاک همراه بابارهای پیش بینی نشده یا حرکت های بعدی خاک (نظیرزلزله ها) می توانند به مشکلاتی از نشست منجر شوند که مهندس، کنترل اندکی برآنهادارد. بعبارت دیگر آخرین روشهای موجود طراحی ممکن است احتمال مشکلات نشست(ضریب خطر) رابه مقدار زیادی کاهش دهند، اماعموماً یک پروژه خالی از خطر بدست نمی دهند. بااین همه بطور منطقی برخی مشکلات نتیجه مستقیم طراحی ضعیف یا بی دقتیهای ساده یا عدم توانائی مهندسی می باشند . یک عامل عمده که کارطراحی پی را مشکل می سازد آن است که پارامترهای خاک مورد استفاده در طراحی قبل از شروع پروژه بدست می آیند . بعدا هنگام اجرائی برخاکی بنا می شود که خواص آن به مقدار زیادی نسبت به حالت اولیه اصلاح شده است که این اصلاح یابواسطه روند اجرا یا احداث پی ایجاد می گردد این بدان معنی است که خاک ممکن است حفاری ویا جایگزین گشته و متراکم گردد. حفاری درجهت برداشتن بار از روی خاک زیرین بوده وسبب انبساط آن رافراهم می نماید کوبش شمع معمولاً خاک رامتراکم تر می نماید . هریک از این وقایع یا مستقیماً خواص خاک راتغییر داده (جایگزین خاک) یاپارامترهای مقاومتی برآورد شده اولیه رااصلاح می نمایند.

به طورخلاصه یک طرح مناسب به طی مراحل زیر نیازمند است.

1- تعیین هدف ازبنای ساختمان، بارگذاری احتمالی بهره دهی در طول عمر مفید، نوع قاب سازه ،نیمرخخاک،روش های ساختمانی هزینه های ساختمان.

2- تعیین نیازهای کارفرما.

3- انجام طراحی بااطمینان به اینکه طرح آسیب زیادی به محیط زیست وارد نمی سازد ویک حاشیه ایمنی بدست می دهد که احتمال خطر برای کلیه طرف های ذیربط یعنی جامعه، کارفرماو مهندسی درحد مجاز خواهدبود.

ملاحظات دیگر در طراحی پی ها :

1- عمق پی ها می بایست به قدر کافی زیاد باشد تااز بیرون زدگی جانبی مصالح از زیر پی برای شالوده ها وپی های گسترده جلوگیری شود. بطور مشابه در گود برداری پی می بایست این نکته مد نظر باشد که مشکل بیرون زدگی مصالح پی می تواند برای شالوده های ساختمان موجود در نواحی مجاور گود اتفاق بیفتد و ضرورت دارد که تدابیر مقتضی در نظر گرفته شود. تعداد ترکهای ناشی از نشست که به هنگام گود برداری برای سازه های مجاور مالکین ساختمانهای موجود یافت می شوند بسیار قابل توجه می باشد.

2- عمق شالوده ها می بایست زیربخشی از خاک باشد که دارای تغییرات حجمی فصلی ناشی از یخ زدگی ، ذوب شدن یخ ورشد گیاهان می باشد.اکثر آیین نامه های ساختمانی محلی مقررات مربوط به حداقل عمق پی را در بردارد.

3- درپی ممکن است لازم شود شرایط خاک منبسط شوند در نظر گرفته شود در چنین شرایطی بنای ساختمان در جهت حبس بخار آب موجود در خاک است که به طرف بالا حرکت می نماید. این بخار آب به تدریج فشرده شده و خاک واقع در بخش درونی زیر دال کف وپی ساختمان را حتی در شرایطی که تغییر محیطی به طور عادی روی می دهد اشباء می نماید.

4- علاوه بر ملاحظات مربوط به مقاومت فشاری،سیستم پی می بایست در برابر واژگونی ، لغزش وهر نوع بالا زدگی (شناوری) ایمن باشد.

5- سیستم پی باید در برابر خوردگی یاتخریب ناشی از تماس با مواد مضر موجود در خاک محافظت گردد.

6- سیستم پی باید بتواند تغییرات بعدی را در ناحیه یا هندسه ساختمان را تحمل کند ودر صورت لزوم به ایجاد تغییرات در سازه فوقانی و بارگزاری به سادگی قابل اصلاح باشد.

7- پی می بایست توسط نیروی انسانی موجود در محل قابل ساخت باشد.

8- اجرا وتوسعه محل می بایست مطابق با استاندارهای محیط زیستی محل باشد از جمله اینکه می بایست تعیین شود که آیا ساختمان از طریق تماس بازمین در معرض آلودگی است یا خیر.

در محلی که سفره آبهای زیر زمینی وجود دارد روش معمول این است که آنرا بطور دائمی یا در طول انجام کارهای ساختمانی تازیر ناحیه ساختمانی پایین آورند سفره آب زیرزمینی نشان داده شده در شکل زیر،زیر تراز کف شالوده بوده و احتمالاً پایین تراز ناحیه ساختمانی خواهد بوداگر بعداًآب زیرزمینی به ترازی بالاتر از کف شالوده صعود نماید شالوده تحت تاثیر نیروی بالابر یا شناوری قرار می گیرد که می بایست به حساب آورده شود. چنانچه لازم باشد آب زیرزمینی بطور موقت یا دائمی پایین آورده شود مشکل یک وجود دارد و آن موقع نشست در نواحی اطراف محوطه ساختمان است به همین دلیل در اکثر موارد اطراف محوطه
ساختمانهای سپرهای آب ریزی نصب میکنند و آب تنها از داخل این محوطه به بیرون پمپ می شود.


[تصویر:  u436pti7rthwwgkkpm1k.jpg]



مراجع و منابع :
1-اصول مهندسی ژئوتكنیك جلد دوم:مهندسی پی شاپور طاحونی
2-سایتهای تخصصی عمران

il cialis quanto costa
دوشنبه 3 تیر 1398 03:35 ق.ظ

You actually explained that exceptionally well!
wow cialis 20 cialis online we recommend cialis best buy how to buy cialis online usa cialis for bph cialis 05 cialis ahumada generic cialis at the pharmacy cialis australian price we use it cialis online store
http://niscspirin.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 11:41 ق.ظ

Thanks a lot. I like this!
prezzo di cialis in bulgaria cialis uk next day what is cialis prezzo di cialis in bulgaria venta cialis en espaa cialis pills price each opinioni cialis generico 40 mg cialis what if i take fast cialis online 200 cialis coupon
cialis generico in farmacia
شنبه 1 تیر 1398 08:59 ب.ظ

Nicely put. Cheers.
import cialis acheter du cialis a geneve cialis coupons printable acquistare cialis internet cialis 20 mg best price wow cialis tadalafil 100mg cialis super kamagra cialis rezeptfrei chinese cialis 50 mg click here take cialis
cialis without a doctors prescription
شنبه 1 تیر 1398 04:07 ق.ظ

You said it adequately.!
generic cialis with dapoxetine does cialis cause gout cialis online cialis 5mg billiger cialis tablets australia click here to buy cialis free generic cialis cialis preise schweiz cuanto cuesta cialis yaho look here cialis cheap canada
http://sunddersfi.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 12:11 ب.ظ

Thanks. A lot of write ups.

cialis generico lilly cialis purchasing tadalafil 20mg prescription doctor cialis cialis bula i recommend cialis generico buy generic cialis cialis kamagra levitra buy name brand cialis on line we like it safe cheap cialis
http://celdogist.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 07:31 ب.ظ

Whoa a good deal of fantastic material!
price cialis best cialis in sconto buying cialis overnight 5 mg cialis coupon printable generic cialis soft gels cialis farmacias guadalajara cialis usa cost cialis preise schweiz cialis super acti cialis 20 mg cost
http://deguncamp.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:07 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
only now cialis 20 mg deutschland cialis online generic cialis soft gels cialis australia org when will generic cialis be available acheter cialis meilleur pri cialis purchasing cialis online deutschland rx cialis para comprar india cialis 100mg cost
Generic cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:23 ق.ظ

You reported this well!
cialis tablets cialis australia org tesco price cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis 5 mg funziona we use it cialis online store cialis generisches kanada cialis daily reviews canadian drugs generic cialis legalidad de comprar cialis
cialis by mail in us
سه شنبه 28 خرداد 1398 10:07 ق.ظ

Nicely put, Regards.
low cost cialis 20mg cialis generico venta cialis en espaa buy cialis sample pack cialis 5 mg para diabeticos cialis 5 effetti collaterali we recommend cialis info cialis generico en mexico buy cialis cheap 10 mg cialis 20 mg effectiveness
cheap cialis generic india
دوشنبه 27 خرداد 1398 03:48 ق.ظ

Wow lots of awesome tips!
cialis rckenschmerzen tarif cialis france the best site cialis tablets does cialis cause gout cialis tablets australia we like it safe cheap cialis viagra cialis levitra we like it safe cheap cialis cialis herbs tadalafil tablets
http://flexsurnews.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:22 ب.ظ

Excellent tips. Many thanks.
only now cialis for sale in us generic cialis tadalafil cialis without a doctor's prescription cialis efficacit cialis en mexico precio low dose cialis blood pressure acheter cialis meilleur pri cialis 30 day trial coupon cialis sale online cialis canadian drugs
http://trothterpfa.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 05:35 ق.ظ

Regards! Awesome stuff.
safe dosage for cialis overnight cialis tadalafil tadalafil 10 mg warnings for cialis order a sample of cialis generic low dose cialis acheter du cialis a geneve prezzo di cialis in bulgaria cialis prezzo al pubblico cialis for bph
http://tiotestzugs.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:26 ب.ظ

Useful write ups. Appreciate it.
prices on cialis 10 mg trusted tabled cialis softabs we recommend cialis info walgreens price for cialis venta cialis en espaa import cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis online we choice free trial of cialis bulk cialis
Buy cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:52 ق.ظ

Reliable write ups. Thanks a lot.
buying brand cialis online discount cialis buy cialis uk no prescription cialis 20 mg cost sialis cialis 5 mg 5 mg cialis coupon printable cialis generico milano buying cialis on internet cialis with 2 days delivery
http://cialisvie.com/
سه شنبه 21 خرداد 1398 06:26 ق.ظ

You actually reported it really well!
cialis para que sirve recommended site cialis kanada we use it 50 mg cialis dose non 5 mg cialis generici cialis australia org acheter cialis kamagra achat cialis en europe how to buy cialis online usa warnings for cialis female cialis no prescription
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 01:13 ق.ظ

Many thanks. A good amount of tips.

cialis pills cialis 30 day sample cialis kaufen wo cialis pills price each when will generic cialis be available where to buy cialis in ontario cialis online napol cheap cialis purchase once a day cialis purchasing cialis on the internet
http://www.myvibor.ru/zavisimosti.php
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 06:25 ق.ظ
コピー ブランド 服 メンズ,ブランド激安コピー 服 ,本物と同じブランド
http://sewingbymoonlight.com/tutorials/
شنبه 31 فروردین 1398 02:24 ب.ظ
スーパーコピー時計N級品、ブランドコピー激安販売専門店-スーパーコピーブランドN級品
http://studioitalia.pl/en/firma/epoque
شنبه 31 فروردین 1398 02:23 ب.ظ
モンクレール ダウン2017秋冬新作ブランドスーパーコピー代引き通販専門店
https://www.mbusc.com.au/latest-news
شنبه 31 فروردین 1398 02:22 ب.ظ
ロレックススーパーコピーブランドコピー専門店 、日本最高級
http://www.datamars.com.ar/bluestick/
جمعه 30 فروردین 1398 07:21 ق.ظ
シャネル チェーンバックコピー,スーパーコピーシャネルを満載!ブランドコピー財布,ブランドコピー通販,
https://www.nederlandinn.nl/contact/
جمعه 30 فروردین 1398 07:21 ق.ظ
日本国内最高級のスーパーコピー時計、スーパーコピーバッグ、スーパーコピー財布、人気ブランドコピー級品
http://www.nostalgiazapara.pl/imprezy-modelarskie
جمعه 30 فروردین 1398 07:20 ق.ظ
ブランド通販、ヴィトン コピー、スーパーコピー、レプリカ、財布、激安、卸売り、偽物、シャネル財布、バッグ、時計、販売
https://wcpastl.com/practitioners/
جمعه 30 فروردین 1398 07:20 ق.ظ
人気ブランドスーパーコピー 服販売優良店
https://kubanfss.ru/turn
یکشنبه 18 فروردین 1398 05:14 ب.ظ
各有名偽物 ブランド,ブランド スーパーコピー メンズ洋服が種類豊富な上スーパーコピーブランド服激安殿堂でもある
where to buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:04 ب.ظ

Many thanks! A good amount of knowledge!

tadalafil 10 mg tadalafilo cialis 20mg preis cf cialis rckenschmerzen estudios de cialis genricos acquisto online cialis safe site to buy cialis online walgreens price for cialis we like it cialis soft gel cialis herbs
buy cialis uk
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:32 ق.ظ

Amazing tons of good tips.
cialis daily reviews order generic cialis online buy original cialis cialis without a doctor's prescription we recommend cialis info we recommend cialis best buy cialis usa cost low cost cialis 20mg generic cialis in vietnam no prescription cialis cheap
buy generic cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:07 ق.ظ

Incredible all kinds of very good knowledge.
we recommend cialis info when will generic cialis be available price cialis per pill cialis without a doctor's prescription cialis side effects dangers callus cialis official site cialis online deutschland prix de cialis cialis generico in farmacia
buy cialis germany
سه شنبه 13 آذر 1397 09:34 ب.ظ

Very well spoken certainly! !
ou acheter du cialis pas cher cialis usa cost 40 mg cialis what if i take bulk cialis generic cialis at walmart click now buy cialis brand cialis generique 5 mg prescription doctor cialis cialis generico online the best site cialis tablets
buy tadalafil no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 10:43 ق.ظ

Helpful stuff. Kudos.
generic cialis at walmart cialis reviews cialis official site cialis sicuro in linea india cialis 100mg cost prix de cialis tarif cialis france purchasing cialis on the internet generic cialis achat cialis en itali
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : reza

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان