تبلیغات
مهندسی عمران - پی و انواع آن ( انواع فنداسیون )
مهندسی عمران

لینکدونی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

پی و انواع آن ( انواع فنداسیون )

مقدمه

مهندسی ژئوتكنیك زیرمجموعه ای از مهندسی عمران در زمینه مسائل مرتبط بابكارگیری ورفتار خاك ومصالح خاكی می باشد. مهندسی ژئوتكنیك متشكل ازدوبخش كلی مكانیك خاك ومهندسی پی می باشد. درواقع مهندسی پی شامل بكار گیری اصول مكانیك خاك در تحلیل و طراحی شالوده ساختمانها و ابنیه در تماس باخاك می باشد .كلیه سازه هایی كه بر روی زمین بنا می شوند از جمله ساختمانها،پلها،خاكریزها از دو بخش تشكیل می شوند.

1- سازه فوقانی(sperstructare)؛بخش نمایان سازه

2- سازه زیرین(substructure)؛بخش مدفون سازه

بخش سازه زیرین به عنوان حائل بین سازه فوقانی و زمین تكیه گاه عمل می كند یعنی بار سازه فوقانی را به زمین منتقل می نماید.

مبحث مهندسی پی بررسی تاثیر متقابل سازه زیرین و زمین تكیه گاه می باشد.

تعریف پی و اهمیت آن

پی عبارت است از سازه زیرین و بخشی ازخاك مجاورآن كه تحت تاثیر این سازه وبارهای وارد بر آن می باشد مبحث 7 مقررات ملی ساختمان نیز تعریف مشابهی از پی ارائه كرده است:مجموعه بخش هایی از سازه و خاك در تماس با آن كه انتقال بار بین سازه و زمین از طریق آن صورت می گیرد پی نامیده می شود.در واقع وظیفه پی انتقال بارهای بخش های فوقانی به خاك زیر پی می باشد بنحویكه تنش های بیش از حد ونیز نشست های اضافی ایجاد نگردد.

کلیه پی ها بمنظور انتقال بارهای سازه فوقانی به زمین طرح میشوند. بار اکثر سازه های فوقانی توسط اجزاء ستون مانندی حمل میشوند که شدت تنش در آنها در حدود Mpa10(ستون بتنی) تاMPa140(ستون فلزی) میبــاشد چنین تنــشــهایـــی می بایست به خاک تکیه گاهی حمل گردد که ظرفیت باربری آن بندرت بیش از KPa500 واغلب در حدود KPa 250-200 میباشد.باتوجه به این ارقام میتوان دریافت که این عضو واسط یعنی پی مصالحی را به یکدیگر مرتبط می سازد که مقاومت مهندسی مفید آنها تا چند صدبرابر متفات است واین به نوبه خود اهمیت طرح صحیح و ایمنی پی را نشان میدهد.

تنش

به مقاومت داخلی ایجاد شده در جسم در اثر نیدو های خارجی تنش می گویندوبر حسب نوع نیرو ممکن است فشاری ،خمشی,برشی,کششی و... باشد استحکام نهایی مواد ومصالح ساختمانی برحسب واحد های تنش بیان می شود که واحد آن در سیستم بین المللی آحاد, نیوتن بر متر مربع است که (pa) نامیده می شود.

مهندسی پی :

مهندسی پی شامل تحلیل وطراحی پی(شالوده ساختمانهای متعارف) یا سازه های در تماس باخاک (ابنیه حائل) بابکارگیری اصول مکانیک خاک و مکانیک سازه توام باقضاوت می باشد.مهندسی پی مباحثی همچون محاسبه ظرفیت باربری, طراح یانواع مختلف پی مانند پی های منفرد,نواری گسترده عمیق (شمع) را شامل می گردد که در رابطه باهر کدام از آنها توضیحاتی ارائه خواهد شد.علاوه بر طراحی پی های متعارف (پی ساختمانها) طراحی سازه های حائل نیز مهندسی پی میباشد.

مهندس پی :

به کسی گفته میشود که بوسیله آموزش وتجربه کافی در اصول علمی وقضاوت مهندسی مهارت یافته است تا پی راطراحی نماید. می توان گفت که قضاوت مهندسی بخش خلاق کار طراحی پی میباشد در واقع قضاوت مهندسی در طراح پی همان گرد آوری و بهم آمیختن تجارب، مطالعه کارهای دیگران در شرایط نسبتاً مشابه و جمع آوری اطلاعات ژئوتکنیکی مخصوص ناحیه تحت برر سی برای ایچاد طرحی اقتصاری علمی و ایمن برای سازه زیرین میباشد.

انواع پی :

پی ها براساس عمق ونوع عملکرد تقسیم بندی می شوند . در حالت کلی چنانچه لایه مقاوم در عمق کمی از سطح زمین قرار گرفته باشد پی در نزدیکی سطح زمین بنا میگردد در غیر این صورت برای رسیدن به لایه مقاوم عمق پی افرایش میابد.

به طور کلی پی ها به چهار دسته تقسیم میشوند.

1- پی ها ی کم عمق معروف به پی های سطحی(Shallow foundations)

به پی هایی میگویند که نسبت عمق به عرض آنها مساوی یا کمتر از واحد است 1>D/B در عین حال در بعضی مراجع پی های بانسبت عمق تا 4الی5هم به عنوان پی کم عمق طبقه بندی میشوند.

2- پی های نیمه عمیق(پی های چاهیPier foundations )

در این پی ها نسبت عمق به عرض در محدوده 10 > D/B > (5-4) قرار دارد.

3- پی های عمیق (Deep foundations)

این پی ها عمدتا شامل پی های شمعی بوده ودر آنها 10 < D/B میباشد

در مبحث 7 مقررات ملی ساختمان , معیار دیگری برای پی عمیق عنوان شده است و آن عبارت است از اینکه هرگاه نسبت عرض به ارتفاع پی کمتراز1باشد وعمق آن از3 متر تجاوز نمایدبه آن پی عمیق می گویند.

در موارد فوق D عمق پی و B عرض آن می باشد.

4- پی های ویژه

شامل هرگونه پی که جزء دسته بندی های فوق نباشداز قبیل، صندوقه ای، مهارها ستونهای شنی وسنگی و...

انواع پی های سطحی:

دسته بندی انواع پی های سطحی به صورت زیر می باشد.

پی های منفرد

پی هایی که بار یک ستون تکی یا یک دیوار را حمل می نمایند.

پی های مرکب

پی هایی که بار دو تا چهار ستون را حمل می نمایند

پی گسترده

نوعی شالوده است که بار چندین ستون با فاصله های منظم و نامنظم, موازی یاغیرموازی را حمل می نماید و ممکن است زیر بخشی یا کل ساختمان قرارگیرد.

الف:شالوده منفرد(spread foundations)

شالوده ای که حامل بار تنها یک ستون باشد شالوده منفرد می گویند. این پی ها معمولاً متشکل ار یک دال مربعی یا دایره ای بوده و خود می تواند شامل انواع بتنی غیر مسلح،بتن مسلح معمولی ، باسطوح شیبدار و پله ای باشد.

ب:شالوده دو ستونی

اگردوستون بهم نزدیک باشند(به صورتی که شالوده منفرد آنهاکمتر از نصف فاصله دوستون گردد) اقتصادی ومناسب است که از شالوده دوستونی استفاده شود.

کاربرد اصلی این نوع شالده ها در مواقعی است که نمی توان یک ستون را به طور مرکزی برروی شالوده تک ستونی قرار داد همانند شالوده ستونهای کناری (نوار مرزی ساختمان در زمینهای محدود یا کوچک ) شالوده دو ستونی می تواند به صرت مستطیل یاذوذنقه ای طرح شود.این شالوده ها بنحوی طراحی می شوند که مرکز هندسی آنها بر نقطه اثر بر آیند بارهای وارده منطبق گردد.

راه دیگر مقابله با خروج از مرکزیت ستون کناری اتصال آن توسط یک تیر قوی به شالوده داخلی مجاور می باشد که چنین شالوده ای را شالوده باسکولی یا تسمه ای می گویند.

ج- شالوده نواری( Strip footing)

بااتصال شالوده های یک ردیف ویا برای شالوده زیر یک دیوار باربر، شالوده نواری ایجاد می گردد که نسبت طول به عرض آن زیاد است معمولاً شالوده هائی که در آنها 4-5< L باشد به عنوان شالوده نواری در نظر میگیرند.

د- شالوده شبکه ای (Gridfoundation)

بلحاظ اقتصادی گاهی مقرون به صرفه است که از شالوده های یک ردیف در هم ادغام و شالوده به صورت نواری اجرا گردد چنانچه این نوارها در هر دو امتداد عمود برهم قرار گیرند شالوده شبکه ای بوجود می آید عملکرد این شالوده ها مرکب بوده و متفاوت از عملکرد شالوده های منفرد است که توسط کلاف به یکدیگر متصل می شوند.

ه- شالوده های گسترده (Mat/.orRaft foundations)

اگرزمین زیر شالوده آنقدر سست باشد ویا بار وارده از طرف سازه آنقدر زیاد باشد که سطح پوشیده شده از طرف پی های منفرد بیش از نصف سطح زیر بنا گردد، در اینصورت اقتصادی است که از پی گسترده استفاده شود شالوده گسترده شامل یک دال(Slab) یکپارچه است که کلیه بار های سازه ناشی از ستونها و دیوارها را حمل مینماید این نوع شالوده موجب توزیع نسبتا یکنواخت تنش و جلوگیری از تمرکز آن در زیر بارهای سنگین و مو ضعی می گردد لذا در کاهش نشست نا مساوی بسیار موثر است.

پی های پوسته ای (Shell foundations)

این نوع پی های بار را بواسطه شکل ونه به سبب جرم و حجم خود به زمین منتقل می نمایند ، لذا طراحی آنها مشکل است و معمولاً بعنوان پی برجهای بلند نظیر برجهای تلویزیون یا خنک کننده ها بکار میرود .

پی های نیمه عمیق(Pier foundations)

این پی ها حد فاصل پی های سطحی و عمیق می باشند که به آنها پی چاهی نیز اطلاق می گردد عملکرد آنها تقریبا مشابه پی های عمیق است زیرا بار را به یک لایه مقاوم که در عمق متوسطی از زمین قرار دارد منتقل می نماید برای اجرای این پی ها چاهی در زمین حفر و سپس درون آن با مصالح مناسب پر می گردد.

پی های عمیق (Deep foundations)

اصطلاح پی عمیق وشمع مترادف یکدیگر می باشند زیرا بکارگیری عمده پی عمیق به صورت شمع می باشد شمع ها اجزاء ستون مانندی عمدتاً از بتون، فولاد و چوب هستند که برای انتقال بار به لایه هـــای عمیق زمین مورد اســتفاده قــرار می گیرند . شمع ها معمولا به عنوان یک عنصر سازه ای واسط مو سوم به سر شمع یا کلاهک (Cap) بار سازه فوقانی را به زمین منتقل می نمایند طبق مقررات ملی ساختمان سر شمع به عنوان پی سطحی نامگذلری می گردد بلحاظ نوع انتقال بار شمع های اتکائی (نوک باربر) و شمع های اصطکاکی (شناور) تقسیم می گردند

ضوابط کلی پی ها :

ابعاد و اجزاءپی می بایستی بنحوی طرح شوند که هم تنش تماس با خاک در حد ایمن باشد و هم نشستها را به یک مقدار قابل قبول محدود نماید اما مشکلات نشست اضافی عمومی بوده وتا حدووی مخفی باقی مانده اند زیرا تنها موارد بسیار دیدنی انتشار یافته اند . تعداد اندکی ساختمانهای مدرن در اثر نشستهای اضافی فرو می ریزند . اما وقوع فروریختگی ها جزئی یا گسیختگی موضعی در یک عضو سازه ای چندان غیر معمول نیست، بیشتر آسیبهائی که روی می دهند شامل ترکهای نا خوشایند در دیوار و کف، کف های ناهموار (خیز هاوشیب ها) درهاوپنجره های چفت شده و غیره می باشند. تغییرپذیری خاک همراه بابارهای پیش بینی نشده یا حرکت های بعدی خاک (نظیرزلزله ها) می توانند به مشکلاتی از نشست منجر شوند که مهندس، کنترل اندکی برآنهادارد. بعبارت دیگر آخرین روشهای موجود طراحی ممکن است احتمال مشکلات نشست(ضریب خطر) رابه مقدار زیادی کاهش دهند، اماعموماً یک پروژه خالی از خطر بدست نمی دهند. بااین همه بطور منطقی برخی مشکلات نتیجه مستقیم طراحی ضعیف یا بی دقتیهای ساده یا عدم توانائی مهندسی می باشند . یک عامل عمده که کارطراحی پی را مشکل می سازد آن است که پارامترهای خاک مورد استفاده در طراحی قبل از شروع پروژه بدست می آیند . بعدا هنگام اجرائی برخاکی بنا می شود که خواص آن به مقدار زیادی نسبت به حالت اولیه اصلاح شده است که این اصلاح یابواسطه روند اجرا یا احداث پی ایجاد می گردد این بدان معنی است که خاک ممکن است حفاری ویا جایگزین گشته و متراکم گردد. حفاری درجهت برداشتن بار از روی خاک زیرین بوده وسبب انبساط آن رافراهم می نماید کوبش شمع معمولاً خاک رامتراکم تر می نماید . هریک از این وقایع یا مستقیماً خواص خاک راتغییر داده (جایگزین خاک) یاپارامترهای مقاومتی برآورد شده اولیه رااصلاح می نمایند.

به طورخلاصه یک طرح مناسب به طی مراحل زیر نیازمند است.

1- تعیین هدف ازبنای ساختمان، بارگذاری احتمالی بهره دهی در طول عمر مفید، نوع قاب سازه ،نیمرخخاک،روش های ساختمانی هزینه های ساختمان.

2- تعیین نیازهای کارفرما.

3- انجام طراحی بااطمینان به اینکه طرح آسیب زیادی به محیط زیست وارد نمی سازد ویک حاشیه ایمنی بدست می دهد که احتمال خطر برای کلیه طرف های ذیربط یعنی جامعه، کارفرماو مهندسی درحد مجاز خواهدبود.

ملاحظات دیگر در طراحی پی ها :

1- عمق پی ها می بایست به قدر کافی زیاد باشد تااز بیرون زدگی جانبی مصالح از زیر پی برای شالوده ها وپی های گسترده جلوگیری شود. بطور مشابه در گود برداری پی می بایست این نکته مد نظر باشد که مشکل بیرون زدگی مصالح پی می تواند برای شالوده های ساختمان موجود در نواحی مجاور گود اتفاق بیفتد و ضرورت دارد که تدابیر مقتضی در نظر گرفته شود. تعداد ترکهای ناشی از نشست که به هنگام گود برداری برای سازه های مجاور مالکین ساختمانهای موجود یافت می شوند بسیار قابل توجه می باشد.

2- عمق شالوده ها می بایست زیربخشی از خاک باشد که دارای تغییرات حجمی فصلی ناشی از یخ زدگی ، ذوب شدن یخ ورشد گیاهان می باشد.اکثر آیین نامه های ساختمانی محلی مقررات مربوط به حداقل عمق پی را در بردارد.

3- درپی ممکن است لازم شود شرایط خاک منبسط شوند در نظر گرفته شود در چنین شرایطی بنای ساختمان در جهت حبس بخار آب موجود در خاک است که به طرف بالا حرکت می نماید. این بخار آب به تدریج فشرده شده و خاک واقع در بخش درونی زیر دال کف وپی ساختمان را حتی در شرایطی که تغییر محیطی به طور عادی روی می دهد اشباء می نماید.

4- علاوه بر ملاحظات مربوط به مقاومت فشاری،سیستم پی می بایست در برابر واژگونی ، لغزش وهر نوع بالا زدگی (شناوری) ایمن باشد.

5- سیستم پی باید در برابر خوردگی یاتخریب ناشی از تماس با مواد مضر موجود در خاک محافظت گردد.

6- سیستم پی باید بتواند تغییرات بعدی را در ناحیه یا هندسه ساختمان را تحمل کند ودر صورت لزوم به ایجاد تغییرات در سازه فوقانی و بارگزاری به سادگی قابل اصلاح باشد.

7- پی می بایست توسط نیروی انسانی موجود در محل قابل ساخت باشد.

8- اجرا وتوسعه محل می بایست مطابق با استاندارهای محیط زیستی محل باشد از جمله اینکه می بایست تعیین شود که آیا ساختمان از طریق تماس بازمین در معرض آلودگی است یا خیر.

در محلی که سفره آبهای زیر زمینی وجود دارد روش معمول این است که آنرا بطور دائمی یا در طول انجام کارهای ساختمانی تازیر ناحیه ساختمانی پایین آورند سفره آب زیرزمینی نشان داده شده در شکل زیر،زیر تراز کف شالوده بوده و احتمالاً پایین تراز ناحیه ساختمانی خواهد بوداگر بعداًآب زیرزمینی به ترازی بالاتر از کف شالوده صعود نماید شالوده تحت تاثیر نیروی بالابر یا شناوری قرار می گیرد که می بایست به حساب آورده شود. چنانچه لازم باشد آب زیرزمینی بطور موقت یا دائمی پایین آورده شود مشکل یک وجود دارد و آن موقع نشست در نواحی اطراف محوطه ساختمان است به همین دلیل در اکثر موارد اطراف محوطه
ساختمانهای سپرهای آب ریزی نصب میکنند و آب تنها از داخل این محوطه به بیرون پمپ می شود.


[تصویر:  u436pti7rthwwgkkpm1k.jpg]مراجع و منابع :
1-اصول مهندسی ژئوتكنیك جلد دوم:مهندسی پی شاپور طاحونی
2-سایتهای تخصصی عمران

where to buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:04 ب.ظ

Many thanks! A good amount of knowledge!

tadalafil 10 mg tadalafilo cialis 20mg preis cf cialis rckenschmerzen estudios de cialis genricos acquisto online cialis safe site to buy cialis online walgreens price for cialis we like it cialis soft gel cialis herbs
buy cialis uk
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:32 ق.ظ

Amazing tons of good tips.
cialis daily reviews order generic cialis online buy original cialis cialis without a doctor's prescription we recommend cialis info we recommend cialis best buy cialis usa cost low cost cialis 20mg generic cialis in vietnam no prescription cialis cheap
buy generic cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:07 ق.ظ

Incredible all kinds of very good knowledge.
we recommend cialis info when will generic cialis be available price cialis per pill cialis without a doctor's prescription cialis side effects dangers callus cialis official site cialis online deutschland prix de cialis cialis generico in farmacia
buy cialis germany
سه شنبه 13 آذر 1397 09:34 ب.ظ

Very well spoken certainly! !
ou acheter du cialis pas cher cialis usa cost 40 mg cialis what if i take bulk cialis generic cialis at walmart click now buy cialis brand cialis generique 5 mg prescription doctor cialis cialis generico online the best site cialis tablets
buy tadalafil no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 10:43 ق.ظ

Helpful stuff. Kudos.
generic cialis at walmart cialis reviews cialis official site cialis sicuro in linea india cialis 100mg cost prix de cialis tarif cialis france purchasing cialis on the internet generic cialis achat cialis en itali
Cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 11:00 ب.ظ

Information nicely taken.!
generic cialis pill online cialis coupon cialis online nederland buy name brand cialis on line buying cialis overnight only here cialis pills cost of cialis cvs cialis without a doctor's prescription chinese cialis 50 mg opinioni cialis generico
Buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 10:10 ق.ظ

Useful content. Kudos!
we recommend cheapest cialis i recommend cialis generico online prescriptions cialis cialis prezzo al pubblico cialis daily dose generic only now cialis 20 mg we use it 50 mg cialis dose cialis generisches kanada tesco price cialis generic low dose cialis
Cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 10:27 ب.ظ

Kudos, I appreciate this.
cialis great britain generic cialis 20mg tablets cialis preise schweiz cialis 20 mg effectiveness interactions for cialis buy cialis uk no prescription cialis en 24 hora cialis 5 mg effetti collateral cialis dosage amounts cialis kaufen
Cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 09:31 ق.ظ

You said it nicely.!
cialis 20 mg best price cialis in sconto click here take cialis link for you cialis price cialis 200 dollar savings card cialis prices in england cialis kaufen wo generic cialis 20mg uk cialis generico milano compare prices cialis uk
Cialis online
شنبه 10 آذر 1397 10:40 ب.ظ

You stated this adequately.
cialis pills in singapore prezzo cialis a buon mercato cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis 20mg tablets cialis savings card cialis generico postepay cialis 5mg cialis rezeptfrei sterreich if a woman takes a mans cialis best generic drugs cialis
Online cialis
شنبه 10 آذر 1397 09:23 ق.ظ

Many thanks. Numerous tips.

cialis billig cialis daily reviews cialis super acti online cialis il cialis quanto costa rezeptfrei cialis apotheke cialis 5 mg cialis daily new zealand cialis cuantos mg hay cialis daily dose generic
Cialis generic
جمعه 9 آذر 1397 10:06 ب.ظ

Wonderful tips. Thank you.
cialis 10mg prix pharmaci cialis from canada cialis daily the best site cialis tablets enter site 20 mg cialis cost cialis preise schweiz achat cialis en itali cialis generika in deutschland kaufen cialis professional from usa cialis sicuro in linea
Cialis pills
جمعه 9 آذر 1397 10:10 ق.ظ

Many thanks, I like this.
we use it cialis online store click now buy cialis brand legalidad de comprar cialis cialis coupon cialis 20mg preis cf we choice cialis uk cialis 5 effetti collaterali buy generic cialis click now buy cialis brand overnight cialis tadalafil
Online cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:07 ب.ظ

With thanks! A good amount of postings.

buy cialis online cheapest preis cialis 20mg schweiz cialis arginine interactio cialis generique 5 mg legalidad de comprar cialis cialis side effects dangers ou trouver cialis sur le net cost of cialis per pill non 5 mg cialis generici if a woman takes a mans cialis
buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:48 ق.ظ

Kudos, I appreciate it!
cialis 200 dollar savings card cialis billig sublingual cialis online cialis y deporte wow cialis tadalafil 100mg tesco price cialis callus comprar cialis navarr cialis online nederland dosagem ideal cialis
buy cialis online safely
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:07 ب.ظ

You actually stated that superbly!
achat cialis en itali cialis 20 mg cost tesco price cialis comprar cialis navarr cost of cialis cvs generic cialis at the pharmacy miglior cialis generico cialis 5mg prix canada discount drugs cialis cialis 20mg preis cf
Online cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:08 ق.ظ

Nicely put. Regards.
link for you cialis price cialis farmacias guadalajara cialis flussig estudios de cialis genricos cialis generisches kanada order generic cialis online no prescription cialis cheap online prescriptions cialis cialis generico online buy cialis sample pack
buy cialis us pharmacy
دوشنبه 9 مهر 1397 05:50 ب.ظ

Helpful information. Thanks!
rezeptfrei cialis apotheke best generic drugs cialis cialis tadalafil online prezzo cialis a buon mercato prices for cialis 50mg cialis generique 5 mg weblink price cialis cialis generico postepay wow cialis 20 cialis vs viagra
canadian pharmaceuticals
یکشنبه 1 مهر 1397 03:37 ب.ظ

Whoa lots of useful tips.
canadian pharmaceuticals for usa sales canadian pharmacycanadian pharmacy canada pharmaceuticals online prescription drugs without prior prescription canadian online pharmacy canadian pharmacies-24h canadian pharmacy uk delivery Northwest Pharmacy canadian pharcharmy online24 canadian drugstore
http://cialisees.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:51 ب.ظ

Many thanks! Ample postings.

generic cialis tadalafil purchase once a day cialis cialis dosage recommendations cialis alternative cialis billig low cost cialis 20mg cialis pills boards cialis venta a domicilio cialis canada on line deutschland cialis online
http://cialisbuys.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 10:35 ب.ظ

Appreciate it! An abundance of tips!

cialis prezzo al pubblico try it no rx cialis cialis prices in england does cialis cause gout interactions for cialis ou acheter du cialis pas cher tarif cialis france free generic cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis generic tadalafil buy
viabiovit.com/natural-version-of-viagra.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:53 ق.ظ

You said it adequately..
viagra buy canadian viagra online buy viagra from india online pharmacy order online viagra cheap how to get viagra free how to buy generic viagra price of viagra best place to buy viagra buy pfizer viagra
Gplus
دوشنبه 11 تیر 1397 04:44 ق.ظ
When I initially commentfed Ӏ clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a commеnt is аdded I gеt seveгɑl e-mails
witһ the saqme ⅽomment. Is there ɑny way yоu can remove
me from that service? Cheers!
bradford
جمعه 8 تیر 1397 07:28 ب.ظ
There's ⅽertainly a grеat deal to қnow about this topic.
I love all the pointѕ yоu've made.
bradford
جمعه 8 تیر 1397 07:24 ب.ظ
There's ⅽertainly a grеat deal to қnow about this topic.
I love all the pointѕ yоu've made.
Mauritz
پنجشنبه 31 خرداد 1397 01:22 ب.ظ
Link exchange is notһing else but itt iss ust placing tһe othеr person'ѕ weboog link օn youг ppage
ɑt ɑppropriate plaace аnd ⲟther person wіll alѕ᧐ do similar
for you.
viagra online bestellen Ohne rezept Erfahrungen
چهارشنبه 30 خرداد 1397 10:02 ق.ظ
Geneгally І don't learn article on blogs, but I wіsh to say that this ᴡrite-uр very pressured mе to check ⲟut and dߋ
іt! Your writing style has been surprised mе. Thɑnk you, qᥙite great article.
Stone Janah
سه شنبه 29 خرداد 1397 01:28 ق.ظ
Wonderful post! We wіll Ƅe linking tⲟ this great article оn our site.

Keeep upp the ɡreat writing.
Cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:39 ب.ظ

You actually explained this superbly!
effetti del cialis we like it cialis soft gel generic cialis tadalafil get cheap cialis cialis sicuro in linea prices on cialis 10 mg cialis online nederland cialis dosage recommendations low dose cialis blood pressure buy cialis sample pack
Eyelashes growth
شنبه 29 اردیبهشت 1397 06:00 ب.ظ
I've been browsing on-line mpre than 3 hours these days, yet I never discovered any fascinating article like yours.

It's pretty value enough for me. Personally, if all webmasters and
bloggers made excellent content material as you probably did, the net will
be a lot morde useful than ever before.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : reza

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان