تبلیغات
مهندسی عمران - بتن ویژه
مهندسی عمران

لینکدونی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بتن ویژه

بتن الیافی | مواد افزودنی بتن الیافی

بتن حجیم

بتن ضد سایش و مواد افزودن بتن ضد سایش

بتن خود تراز

بتن خود تراکم

بتن پیش تنیده

بتن الیافی نوعی کامپوزیت است که با استفاده از الیاف تقویت کننده داخل مخلوط بتن، مقاومت کششی و فشاری بتن الیافی، به صورت چشم گیری افزایش می یابد. این کامپوزیت (بتن الیافی)، یکپارچگی و پیوستگی خوبی داشته و امکان استفاده از بتن به عنوان یک ماده شکل پذیر جهت تولید سطوح مقاوم پرانحنا را فراهم می آورد برای ساخت بتن الیافی از افزودنی بتن یا ژل میکروسیلیس فابیر که حاوی الیاف می باشد میتوان استفاده کرد یا میتوان گفت که برای اضافه کردن الیاف به بتن و تولید بتن الیافی ژل میکروسیلیس فابیر که شامل الیاف پلی پروپیلن می باشد بسیار مناسب می باشد. بتن الیافی تولید شده با ژل میکروسیلیس فابیر از قابلیت جذب انرژی زیادی برخوردار است و تحت اثر بارهای ضربه ای به راحتی از هم گسسته نمی شود.

 نمونه تاریخی بتن الیافی، استفاده از کاهگل در بنای ساختمان است. در واقع بتن الیافی نوع جدید این تکنولوژی می‌باشد که الیاف طبیعی و مصنوعی جدید، جانشین کاه و سیمان جانشین گل به کار رفته در ترکیب کاهگل شده‌اند.

بتن الیافی تولید شده با ژل تخصصی فابیر خواص مناسبی همچون شکل‌پذیری بالا، مقاومت فوق‌العاده، قابلیت جذب انرژی و پایداری در برابر ترک خوردن را دارا می باشد که متناسب با آن ها می توان موارد کاربرد فراوانی برای آن بتن الیافی یافت. به طور مثال در ساخت کف سالن‌های صنعتی، می توان از بتن الیافی به جای بتن آرماتوری متداول استفاده کرد. بتن الیافی از بهترین مصالح مورد استفاده در ساخت بناهای مقاوم‌ به‌ ضربه همچون سازه پناهگاه ها و انبارهای نگهداری مواد منفجره به شمار می رود و بنای شکل گرفته از بتن الیافی، قابلیت فوق العاده ای در جذب انرژی ضربه دارد. همچنین در ساخت باند فرودگاه ها به خوبی می توان از بتن الیافی کمک گرفت. موارد دیگری از به کارگیری بتن الیافی، ساخت قطعات پیش ساخته ساختمانی مانند  پانل های سایبان و یا پاشش بتن روی سطوح انحنا‌دار همچون تونل ها می باشد. به‌ کارگیری بتن الیافی در بنای یک سازه علاوه بر موارد یاد شده از مزایایی همچون عایق بودن سازه در برابر صدا و سرعت بالای اجرا نیز برخوردار است. استفاده از بتن سبک ( مثل بتن الیافی ) به طور روز افزونی در حال افزایش است.

 از دیگر کاربردهای بتن الیافی می توان به استفاده از آن در ساخت و سازهای بلند مرتبه، پل های بادهانه های بزرگ، سازه های دریایی، مصالح زیراساس برای روسازی راه و نیز به عنوان جاذب انرژی در سازه های نظامی مدفون اشاره کرد. امروزه با به کار بستن انواع الیاف شیشه، پلی‌پروپیلن، فولاد و دربرخی موارد کربن، تولید انواع بتن های کامپوزیتی در کاربردهای مختلف صنعتی ممکن گردیده و به‌کارگیری آنها درکشورهای پیشرفته دنیا مورد قبول بخش ساختمان و عمران واقع شده است. اما از آنجا که نحوه قرار گرفتن الیاف در بتن کاملاً تصادفی می باشد، از این بتن معمولاً نمی توان به نحو مطلوبی در ساخت تیرها و ستون‌ها بهره گرفت و در این نوع سازه ها استفاده از روش سنتی و شبکه بندی فولادی به‌صرفه تر و مناسب تر می باشد. لازم است به این نکته توجه شود که ناکارآمدی یک تکنولوژی جدید در نقاط ضعف خود نباید مانع نادیده گرفتن کاربردهای مناسب آن در نقاط قوت آن و عدم توجه به آن گردد. انواع الیافی که در بتن الیافی استفاده می شود در اشکال و اندازه های مختلفی تولید می شود شامل الیاف شیشه ای ، الیاف پلاستیکی و الیاف فولادی . پارامتر مناسب که یک رشته از الیاف را تعریف می کند نسبت ظاهری می باشد که نسبت طول الیاف به قطر معادل الیاف است. مقدار نسبت های ظاهری (l/d) معمولاٌ بین 30 تا 100 است .

میزان مصرف این محصول برای ساخت بتن الیافی
ژل الیاف دار بتن فابیر که برای ساخت بتن الیافی استفاده می شود را به میزان 5% الی 8% وزن سیمان مصرفی به بتن اضافه فرمایید. میتوان در زمان ساخت بتن الیافی در بچینگ و یا بعد از تولید بتن الیافی در تراک میکسر این ژل میکروسیلیس را اضافه کرد.

مزایا ژل میکروسیلیس الیاف دار فابیر :
با استفاده از این ژل برای ساخت بتن الیافی تمامی مقاومت های کششی و خمشی و همچننین مقادمت فشاری بتن الیافی افزایش میابد. هم چنین با استفاده از ژل میکروسیلیس فابیر برای ساخت بتن الیافی نفوذ پذیری آب و نفوذ پذیری عوامل مهاجم بیرونی کاهش میابد. لازم به ذکر است که بتن الیافی تولید شده با ژل میکروسیلیس فابیر مقاومت سایشی بالایی نیز دارد که میتوان از این بتن الیافی برای ساخت بتن ضد سایش نیز استفاده کرد.

بتن ضد سایش
  بتن ضد سایش که با ژل میکروسیلیس تولید میشود و از پایه ای ترین و مهم ترین نوع ژل میکروسیلیس می باشد که از خالص سازی پودر میکروسیلیکا و کلاسیفیکیشن سیلیکافیوم پودری در روش ویژه ثبت اختراع شده تولید می شود که مخصوص بتن ضد سایش میباشد.
بتن ضد سایش با بالا بردن مقاومت بتن در برابر عوامل خرابی های فیزیکی و شیمیایی محیطی و حتی عوامل مخرب داخلی بتن، عمر سرویس دهی سازه بتنی را به کمترین حد ممکن می رساند.
 کاربرد بتن ضد سایش :
بتن ضد سایش درانواع سازه های بتن مسلح و غیرمسلح کارایی دارد
 بتن ضد سایش در ساخت مخازن آب بندی و منابع بتنی به کاربرده می شود
  بتن ضد سایش درسازه های دریایی تونلها و کانالهای انتقال آب به کار برده می شود
بتن ضد سایش درسازه های وزین ضد تشعشع و ضد انفجارهم کارایی دارد
بتن ضد سایش در سازه های در معرض سایش عرشه ی پلها و سازه پارکینگها به کار برده می شود.
بتن ضد سایش در پروژه هایی که نیاز به کاهش نفوذپذیری بتن برای دوام هرچه بیشتر کارایی دارند
بتن ضد سایش در پروژه هایی که به بتن پرمقاومت نیاز دارند جهت کاهش ابعاد و اعضاء سازه و یا افزایش طول دهانه احتیاج دارند به کار گرفته می شود
بتن ضد سایش در سازه هایی که نیازمند به مدول الاستیسیته بالاهستند کارایی دارد
 بتن ضد سایش در قطعات پیش ساخته بتنی کاربرد دارند
بتن های که نیازمند به حداقل هدایت الکتریکی دارند از بتن ضد سایش استفاده می کنند
بتن ضد سایش برای ساخت مخازن آب بتنی نیز کارایی دارد.
برای ساخت مخازن ذخیره ی آب استخرهای بتنی از بتن ضد سایش استفاده می شود
 بتن ضد سایش برای ساخت سپتیک تانک کاربرد عمده ای نیز دارد
بتنهای ضد سایش برای ساخت سیلوهای بتنی درکارخانه های سیمانی و غلات استفاده می شود
برای ساخت شبکه فاضلابهای شهری از بتن ضد سایش نیز استفاده می شود.
 مزایای بتن ضد سایش : ژل میکروسیلیس که در ساخت بتن ضد سایش استفاده میشود موجب بالا بردن مقاومت بتن ضد سایش در تمامی سنین . بالا بردن افزایش مقاومت خمشی بتن ضد سایش در تمامی سنین. بالا بردن مقاومت کششی بتن ضد سایش در تمام سنین . کاهنده شدید نفوذ پذیری آب در بتن ضد سایش و آب بند نمودن بتن. بالا بردن مقاومت عمر بتن ضد سایش. کاهش نفوذپذیری موارد مهاجم خارجی و یون کلر در خمیر سیمان باعث افزایش دوام بتن ضد سایش شود. کاهش قابل توجه در ضریب وارفتگی بتن ضد سایش. تاثیر مثبت بتن ضد سایش در حرارت زایی بتن برای از بین بردن حرارت بتن حجیم. واکنش خاص بتن ضد سایش با بازده بسیار مطلوب در جذب آهک آزاد به علت. جابجایی و نگهداری و مصرف آسان در مقایسه با ژل میکروسیلیس . حفظ سلامتی و بهداشت افراد و محیط کار و نگهداری کامل مشکل آلودگی غیرمجاز طبق بهداشت کارایران. کارایی بالادر مقاومت الکتریکی.
 بسته بندی ژل میکروسیلیس مخصوص بتن ضد سایش : این ژل  که مخصوص ساخت بتن ضد سایش میباشد در بسته بندی های 4،12و 25 كیلوگرم تولید می شود .
 مشخصات ژل مخصوص بتن ضد سایش :
این ژل مخصوص  بتن ضد سایش در حالت سكون ژله ای و پس از تكان دادن مایعمی شود. رنگ ژل میکروسیلیس  مخصوص بتن ضد سایش خاكستری است.
وزن این ژل مخصوص بتن ضد سایش1/4 كیلوگرم است. كلراید این ژل مخصوص بتن ضد سایش بسیار كمتر از حد مجاز استاندارد است.این ژل مخصوص بتن ضد سایش نیترات ندارد. نقطه انجماداین ژل مخصوص بتن ضد سایش صفر درجه سانتیگراد است.  ژل مخصوص بتن ضد سایش فابیر نقطه اشتعال ندارد.
 دستور العمل ژل مخصوص بتن ضد سایش فابیر :
برای ساخت بتن ضد سایش مواد را به میزان 5% الی 8% وزن سیمان مصرفی به بتن اضافه کنید. ژل مخصوص بتن ضد سایش فابیررا می توان در هنگام ساخت و یا پس از ساخت بتن ضد سایش به تراك میكسر اضافه کرد . در صورت اضافه نمودن ژل مخصوص بتن ضد سایش فابیر در تراك میكسر باید از اختلاط كامل بتن ضد سایش در بتن اطمینان خا طر داشته باشیم. طبق ازمایشات مخلوطه بتن ضد سایش در تراك میكسر با دور اختلاط 2 الی 5 دقیقه زمان احتیاج دارد. برای اطمینان بیشتر نتیجه گاهی بتن ضد سایش در كارگاهها به صورت دو قسمت مصرف می شود كه نتیجه بسیار بهتری به دست می اید به همین ترتیب كه بخشی از بتن ضد سایش به عنوان یادآوری حدود 5 دقیقه قبل از مصرف به تراك میكسر اضافه شود .
مشکلاته مصرف كمتر یا بیشتر ژل مخصوص بتن ضد سایش فابیر : مصرف كمتر از 5% ژل مخصوص بتن ضد سایش فابیر موجب نبود قدرت واقعی فوق روان كنندگی وکاهش سرعت خواص روانی، كاهش میزان قدرت جذب آهك آزاد و کاهش مقاومت بتن  ضد سایش و میزان آب بند کنندگی بتن ضد سایش می شود و باعث پایین آمدن نسبی كلیه خواص میشود ولی با بعضی سیمانها و بعضی مواردخاص و آزمایشات موفق اقتصادی درمصرف كمتر در بتن ضد سایش به ثبت رسیده است . توجه داشته باشید مصرف بیشتر از 8% وزن سیمان مصرفی از ژل مخصوص بتن ضد سایش فابیر در بتن باید با آزمایشات قبلی انجام شود .

نکات ایمنی ژل مخصوص بتن ضد سایش فابیر :
ژل مخصوص بتن ضد سایش فابیر قابل اشتعال نیست و سلامتی كارکنان را به خطر نمی اندازد. ولی ترشحات احتمالی ژل مخصوص بتن ضد سایش فابیر را باید سریعاً با آب سرد شستو شو داد.
 برای اطلاعات بیشتر براس ساخت بتن ضد سایش و مواد افزودنی برای  ساخت بتن ضد سایش با مشاوران ما تماس بگیری.


بتن ضد سایش برای ساخت بتن ضد سایش ودیگر بتنها برای مثال ناتراوا، بتن ضد آب، مخزن بتنی، سپتیک تانک مخزن ذخیره آب یا استخر بتنی ، بتن پر مقاومت، بتن آب بند، بتن نفوذ ناپذیر ، بتن ضد انفجار و بتن پردوام و ملات های با کیفیت ویژه طراحی شده است. بتن ضد سایش پایه ای ترین و مهم ترین نوع ژل میکروسیلیس می باشد که از خالص سازی پودر میکروسیلیکا و کلاسیفیکیشن سیلیکافیوم پودری در روش ویژه ثبت اختراع شده تولید می شود. بتن ضد سایش با بالا بردن مقاومت بتن در برابر عوامل خرابی های فیزیکی و شیمیایی محیطی و حتی عوامل مخرب داخلی بتن، عمر سرویس دهی سازه بتنی را به کمترین حد ممکن می رساند. کاربرد بتن ضد سایش: • بتن ضد سایش درانواع سازه های بتن مسلح و غیرمسلح کارایی دارد. • بتن ضد سایش در ساخت مخازن آب بندی و منابع بتنی به کاربرده می شود. • بتن ضد سایش درسازه های دریایی تونلها و کانالهای انتقال آب به کار برده می شود . • بتن ضد سایش درسازه های وزین ضد تشعشع و ضد انفجارهم کارایی دارد. •بتن ضد سایش در سازه های در معرض سایش عرشه ی پلها و سازه پارکینگها به کار برده می شود. •بتن ضد سایش در پروژه هایی که نیاز به کاهش نفوذپذیری بتن برای دوام هرچه بیشتر کارایی دارند. •بتن ضد سایش در پروژه هایی که به بتن پرمقاومت نیاز دارند جهت کاهش ابعاد و اعضاء سازه و یا افزایش طول دهانه احتیاج دارند به کار گرفته می شود. •بتن ضد سایش در سازه هایی که نیازمند به مدول الاستیسیته بالاهستند کارایی دارد. • بتن ضد سایش در قطعات پیش ساخته بتنی کاربرد دارند. • بتن های که نیازمند به حداقل هدایت الکتریکی دارند از بتن ضد سایش استفاده می کنند. •بتن ضد سایش برای ساخت مخازن آب بتنی نیز کارایی دارد. •برای ساخت مخازن ذخیره ی آب استخرهای بتنی از بتن ضد سایش استفاده می شود. • بتن ضد سایش برای ساخت سپتیک تانک کاربرد عمده ای نیز دارد. •بتنهای ضد سایش برای ساخت سیلوهای بتنی درکارخانه های سیمانی و غلات استفاده می شود. •برای ساخت شبکه فاضلابهای شهری از بتن ضد سایش نیز استفاده می شود. مزایای بتن ضد سایش : بالا بردن مقاومت بتن ضد سایش در تمامی سنین . بالا بردن افزایش مقاومت خمشی بتن ضد سایش در تمامی سنین. بالا بردن مقاومت کششی بتن ضد سایش در تمام سنین . کاهنده شدید نفوذ پذیری آب در بتن ضد سایش و آب بند نمودن بتن. بالا بردن مقاومت عمر بتن ضد سایش. کاهش نفوذپذیری موارد مهاجم خارجی و یون کلر در خمیر سیمان باعث افزایش دوام بتن ضد سایش شود. کاهش قابل توجه در ضریب وارفتگی بتن ضد سایش. تاثیر مثبت بتن ضد سایش در حرارت زایی بتن برای از بین بردن حرارت بتن حجیم. واکنش خاص بتن ضد سایش با بازده بسیار مطلوب در جذب آهک آزاد به علت. جابجایی و نگهداری و مصرف آسان در مقایسه با ژل میکروسیلیس . حفظ سلامتی و بهداشت افراد و محیط کار و نگهداری کامل مشکل آلودگی غیرمجاز طبق بهداشت کارایران. کارایی بالادر مقاومت الکتریکی. بسته بندی بتن ضد سایش : بتن ضد سایش در بسته بندی های 4،12و 25 كیلوگرم تولید می شود. مشخصات بتن ضد سایش: بتن ضد سایش در حالت سكون ژله ای و پس از تكان دادن مایعمی شود. رنگ بتن ضد سایش خاكستری است. وزن بتن ضد سایش1/4 كیلوگرم است. كلراید بتن ضد سایش بسیار كمتر از حد مجاز استاندارد است. بتن ضد سایش نیترات ندارد. نقطه انجماد بتن ضد سایش صفر درجه سانتیگراد است. بتن ضد سایش نقطه اشتعال ندارد. دستور العمل مصرف بتن ضد سایش : برای ساخت بتن ضد سایش مواد را به میزان 5% الی 8% وزن سیمان مصرفی به بتن اضافه کنید. را میتوان بتن ضد سایش را می توان در هنگام ساخت و نفوذ ناپذیر بودن و یا پس از ساخت بتن ضد سایش به تراك میكسر اضافه کرد. در صورت اضافه نمودن بتن ضد سایش در تراك میكسر باید از اختلاط كامل بتن ضد سایش در بتن اطمینان خا طر داشته باشیم. طبق ازمایشات مخلوطه بتن ضد سایش در تراك میكسر با دور اختلاط 2 الی 5 دقیقه زمان احتیاج دارد. برای اطمینان بیشتر نتیجه گاهی بتن ضد سایش در كارگاهها به صورت دو قسمت مصرف می شود كه نتیجه بسیار بهتری به دست می اید به همین ترتیب كه بخشی از بتن ضد سایش به عنوان یادآوری حدود 5 دقیقه قبل از مصرف به تراك میكسر اضافه شود. مشکلاته مصرف كمتر یا بیشتر بتن ضد سایش: مصرف كمتر از 5% بتن ضد سایش موجب نبود قدرت واقعی فوق روان كنندگی وکاهش سرعت خواص روانی، كاهش میزان قدرت جذب آهك آزاد و کاهش مقاومت بتن و میزان آب بند کنندگی بتن و نفوذ ناپذیرشدن بتن و بتن ناتراوا می شود و باعث پایین آمدن نسبی كلیه خواص میشود ولی با بعضی سیمانها و بعضی مواردخاص و آزمایشات موفق اقتصادی درمصرف كمتر در بتن ضد سایش به ثبت رسیده است. توجه داشته باشید مصرف بیشتر از 8% وزن سیمان مصرفی از بتن ضد سایش در بتن باید با آزمایشات قبلی انجام شود . نکات ایمنی بتن ضد سایش: بتن ضد سایش قابل اشتعال نیست و سلامتی كارکنان را به خطر نمی اندازد. ولی ترشحات احتمالی بتن ضد سایش را باید سریعاً با آب سرد شستو شو داد.


بتن خود تراکم بتن خود تراکم ، متشکل از بازه گسترده ای از طرح های اختلاط می باشد که ویژگی های بتن تازه و سخت شده لازم برای کاربری های خاص دارا می باشند . مقاومت بتن خود تراکم معیار اصلی موفقیت این بتن می باشد ولی ویژگی های بتن تازه آن ، بسیار گسترده تر از بتن معمولی و متراکم شده توسط لرزاننده ها می باشد . این خواص مطلوب باید در زمان ، محل و بتن ریزی حفظ شوند .یکی از کاربردهای بتن خود تراکم در مواردی است که شبکه بندی آرماتور ها فشرده است . هم چنین عدم نیاز به لرزاننده در بتن خود تراکم ، آلودگی صوتی محیط را به نحو قابل ملاحظه ای کاهش می دهد . علی رغم ویژگی های مطلوب بتن خود تراکم ، طرح اختلاط و اجرای این نوع بتن به عوامل متعددی از قبیل دانه بندی مصالح سنگی ، نوع مواد افزودنی و همچنین فیلرهای مورد استفاده بستگی دارد . در نظر گرفتن هر یک از معیارهای فوق ، کیفیت بتن سخت شده و کار پذیری بتن تازه را تحت تاثیر قرار میدهد . زمان هزینه و کیفیت سه عامل مهم در اجرا می باشد که تاثیر مهمی در صنعت ساخت دارند . هر گونه پیشرفت و یا توسعه ای که باعث بهبود این سه عامل گردد ، همواره مورد علاقه مهندسان عمران خواهد بود . هرگاه این پیشرفت ها در صنعت ساخت و ساز تاثیر گذار باشد باید تحقیقات کافی بر روی فواید و مضرات آنها انجام گرفته و اقدامات لازم برای اجرایی ساختن آنها در صنعت ساخت و ساز صورت پذیرد . بتن خود تراکم با توجه به خصوصیات ویژه خود یکی از این توسعه هاست که میتواند تاثیر قابل توجهی بر صنعت ساخت داشته باشد . دست یابی به بتنی با قابلیت خودترازی ( خود تراکمی ) بدون افت در مقاومت ، روانی و یا جداشدگی ، یکی از دست آوردهای مهم در عرصه عمران در کشورهای مختلف بوده است. در اوایل قرن بیستم به دلیل خشک بودن مخلوط بتنی ، تراکم بتن تنها از طریق اعمال ضربه های سنگین در مقاطع وسیع و در دسترس ممکن بود . با شیوع استفاده از بتن های مسلح و آشکار شدن مشکلات اجرایی کاربرد مخلوطهای خشک ، گرایش به استفاده از مخلوطهای مرطوب تر گسترش یافت اما شناسایی تاثیر نسبت آب به سیمان در دهه 1920 نشان داد که افزایش این نسبت می تواند موجب افت در مقاومت بتن گردد . در سالهای بعد ، توجه به مسئله دوام بتن همچنین تاثیر مخرب افزایش نسبت آب به سیمان را به نفوذ پذیری و کاهش دوام بتن آشکار ساخت . این همه باعث گردید تا توجه ویژه ای بر خواص کارایی و رئولوژی بتن و نیز روشهای تراکم ، با هدف بهبود خواص مقاومت و دوام آن صورت گیرد . این تحقیقات در نهایت منجر به معرفی بتن خود متراکم در ژاپن گردید . بتنی با قابلیت جریان زیاد که می تواند تنها تحت تاثیر نیروی ثقل و بدون نیاز به انجام هرگونه فرآیند دیگری تمامی زوایای قالب را پر کرده و آرماتور ها دربرگیرد، بدون آنکه جداشدگی یا آب انداختن ایجاد گردد . بررسی رئولوژی و کارایی ، تاثیر بالایی بر تعیین خواص بتن خود تراکم را نشان می دهد ؛ لذا بر اساس روابط مایع لزج نیوتنی ، پارامترهای موثر در تعریف رفتار جریان بتن خود تراکم را معرفی می کند و آزمایش جی – رینگ آزمایش ساده و مناسبی برای اندازه گیری مقاومت بتن در مقابل جداشدگی سنگدانه ها است و چنانچه مقدار آب و خصوصا" فوق روان کننده از یک حد معینی افزایش یابد مقاومت جداشدگی بتن کاهش می یابد و از آزمایش دو نقطه ایی میتوان بدست آورد که ثابت های رئولوژی میتوانند خواص رئولوژی ، خصوصا" توانمندی بتن از نظر حرکت پذیری و پرشدگی را بخوبی تعیین نماید . بتن خود تراکم نخست در سال 1986 توسط H.okamura در ژاپن پیشنهاد گردید و در سال 1988 این نوع بتن در کارگاه ساخته شد و نتایج قابل قبولی را از نظر خواص فیزیکی و مکانیکی بتن ارائه داد . مقالات متعددی در ارتباط با توسعه بتن خودتراکم در دنیا ارائه شد امروزه بتن خود تراکم همزمان با کشور ژاپن در مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی کشورهای اروپایی ، کانادا و امریکا تحت عنوان self – consolidating concrete موضوع بحث بررسی و اجرای سازه های بتنی است . در ایران نیز استفاده از بتن خود تراکم از چند سال قبل آغاز شده و مزایای آن بهره گرفته شده است برای مثال می توان از مصرف بتن خود تراکم در تونل رسالت در تهران نام برد.


بتن پیش تنیده
سازه های بتن پیش تنیده به علت حذف بعضی از ستون ها و پایه ها ، امکان اجرای سازه با دهانه های وسیع تر را امکان پذیر ساخته و قابلیت سازه از نظر معماری را بالا می برد. به طور مثال سطح هیپربولوئید بتن پیش تنیده که برای پوشش سقف ساختمان های صنعتی با دهانه های 10 تا 18 متر ، سازه های فضایی و ... به کار می رود از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه و از نظر معماری زیبا است.

کاربرد بتن پیش تنیده: بتن پیش تنیده برای غلبه بر مشکل ترک خوردن در بتن آرمه است به کار می رود. بتن پیش تنیده برای اولین بار درسان فرانسیسکو در سال 1886به ثبت رسید. زمانی که یک قسمتی ساختمانی پیش از حمل بار خدمات، متراکم شود پیش تنیدگی به وجود می آید برای جبران این گونه خسارتها از بتن پیش تنیده استفاده میشود . بتن پیش تنیده به عنوان نسل سوم بتن معرف است. بتن پیش تنیده توسط فولاد مسلح کشیده شده در یک جزء ساختمان به وجود میاید. مراحل بتن ریزی ، پیش تنیدگی می تواند به عنوان پیش تنیدگی بتن و پس تنیدگی بتن تقسیم بندی شود. پیش تنیدگی بتن ، فولاد مسلح را پیش از بتن ریزی تحت کشش قرار می دهد و پیش تنیدگی بتن نیز به پیوند ساخته شده بین فولاد مسلح کشیده می شوده و بتن سفت شده اعمال می شود. در تکنیک پس تنیدگی فولاد مسلح یا تاندون بعد از بتن ریزی و بدست آوردن مقاومت مناسب کشیده می شود . در پس تنیدگی تاندون های فولادی در بتن با مقاومت درست در حفره های محفوظ قرار داده می شود.

 در اروپا به دلیل فقر فولاد ، بتن پیش تنیده به عنوان یک ماده سازنده مجاز بعد از جنگ جهانی دوم شناخته شده است. اولین ساختار بتن پیش تنیده در آمریکای شمالی،برای ساخت پل خاطره انگیز ، در سال 1951به پایان رسید. این روزها با توسعه بتن پیش تنیده پل ها با دهانه های طویل ، ساختمان های بلند وبرجها ، . . . ساخته می شود. پلهای ساخته شده بوسیله بتن پیش تنیده در اسپانیا در حال حاضر با دهانه اصلی 440 متر ساخته می شود. برجهایی در کانادا تورنتو که با بتن پیش تنیده ساخته شده به ارتفاع 553 متر است.

انواع بتن پیش تنیده:
بتن پیش فشرده. بتن پیش تنیده. در یک تیرچه بتن آرمه کمتر از نیمی از بتن تحت فشار قرار می گیرد و ترک ها در کف تیرچه تحت بارگذاری کامل ایجاد میشود. زمانی که یک تیرچه بتن پیش تنیده می شود، تمامی بتن متراکم می شود. مکان های خارج از مرکز فولاد مسلح در تیرچه ، خمیدگی به وجود می آورد. تیرچه بتن پیش تنیده در اثر بارگذاری هموارتر می شود ، اما باز هم تمامی بتن متراکم نمی باشد و هیچ گونه ترکی بوجود نمی آید. اضافه بر فقدان ترک ها ، عمل ساختاری در تیرچه های بتن پیش تنیده بسیار موثرتر از تیرچه های مسلح معمولی هستند و همچنین از مواد کمتری نیز استفاده می کنند. اولین مرحله در پیش تنیدگی به این صورت هست که رشته های پیش تنیده فولاد در عرض کف قالب بسط داده می شود. در مرحله بعد بتن در اطراف رشته های کشیده شده و ریخته می شود و بتنها به رشته ها می چسبند. زمانی که رشته ها قطع می شوند، بتنها متراکم شده و تیرچه خمیده می شود.

 انواع بتن:
بتن پس تنیده بتن پاششی بتن پیش تنیده بتن خود تراز بتن خود تراکم بتن با مقاومت بالا بتن نفوذ ناپذیر در پس تنیدگی طی عمل آوری بتن، بتن مجاز نمی باشد که به رشته های فولاد بچسبد. بعد از عمل آوری بتن ، رشته ها به وسیله یک جک هیدرولیک ، تنیده شده و به انتهای تیرچه متصل می شود.

 مزایای بتن پیش تنیده : نداشتن ترکهای دائمی در بتن پیش تنیده : یکی از مهمترین خاصیت سازه های بتن پیش تنیده نداشتن ترک های دائمی است. این موضوع موجب دوام بیشتر این نوع سازه ها نسبت به سازه های بتنی و بتن آرمه میبا شد . این امر به خصوص در مکانهاهایی با گازها و زمین های خورنده و همچنین سازه های دریایی بسیار مورد اهمیت است. استفاده از بتن پیش تنیده بهتربودن نسبت به بتن آرمه در ساختمان تانکرهای آب و مخازن به منظوره نداشتن ترک است .

وزن کمتر سازه بتن پیش تنیده:
وزن سازه های بتن پیش تنیده به مراتب از وزن سازه های بتن آرمه معادل وکمتر است . به این دلیل که از مقاومت تمام سطح مقطع بتن استفاده می شود ، میزان بتن مورده نیاز کمتر است . مورد بعد چون فولاد مصرفی دارای مقاومت بیشتری است ، معمولاً وزن فولاد لازم بین یک سوم تا یک پنجم وزن فولاد معمولی معادل است.

نداشتن خیز به سمت پایین در بتن پیش تنیده: نداشتن خیز به طرف پایین تیرهای بتنی پیش تنیده تحت تاثیره بارهای معمولاً کم تر است. چون قبل از وارد آمدن بارهای سرویس ، تحت تاثیر نیروهای پیش تنیدگی مقداری خیز به سمت بالا و در تیر نیز به وجود می آید، که از شدت خیز به سمت پایین کم می کند.

 آزمایش سازه قبل از بارگذاری در بتن پیش تنیده: در سازه های بتن پیش تنیده قبل از وارد آوردن بارهای سرویس ، سازه به وسیله نیروی پیش تنیده به شدت بارگذاری شده و بتن و فولاد تحت تاثیره قرار می گیرد ، این یک نوع عرضیابی از نظر اطمینان داشتن به بتن و فولاد است.

 قابلیت انعطاف پذیری در بتن پیش تنیده: با عوض کردن مقداری نیروی پیش تنیدگی می توان سازه را آسان و یا انعطاف پذیر کرد ، بدون اینکه مقاومت نهایی آن تغییرکند.

 اقتصادی بودن سازه بتن پیش تنیده: سازه های بتن پیش تنیده معمولاً برای دهانه های بزرگ و بارهای سنگین بتن آرمه اقتصادی تر استفاده میشود.

buy cialis online us pharmacy
جمعه 16 آذر 1397 07:09 ق.ظ

Thank you, Loads of tips!

buy cialis online cheapest only best offers 100mg cialis viagra vs cialis cialis super kamagra wow look it cialis mexico we like it cialis price cialis cuantos mg hay cialis 100mg suppliers cialis tablets australia cialis generique 5 mg
buy cialis online us pharmacy
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:00 ب.ظ

You expressed this very well!
can i take cialis and ecstasy side effects of cialis cialis kaufen bankberweisung cialis mit grapefruitsaft wow look it cialis mexico tarif cialis france cialis therapie cialis baratos compran uk cialis sicuro in linea cialis side effects
Cialis prices
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:54 ب.ظ

Appreciate it. A good amount of data.

cialis pills boards cialis 100 mg 30 tablet cialis 50 mg soft tab cialis from canada buying cialis overnight cialis daily dose generic cialis cuantos mg hay cialis pas cher paris buy original cialis warnings for cialis
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:44 ق.ظ

Whoa all kinds of valuable facts!
we recommend cheapest cialis cialis prezzo di mercato cialis dosage cialis 200 dollar savings card cialis coupon order cialis from india cialis rckenschmerzen buy original cialis prezzo di cialis in bulgaria cialis 5 mg effetti collateral
buy cheap cialis on line
سه شنبه 13 آذر 1397 04:39 ب.ظ

This is nicely said. !
link for you cialis price tadalafil tablets cialis from canada generic cialis pro cialis 5mg billiger cialis 20mg prix en pharmacie cialis italia gratis 40 mg cialis what if i take buy online cialis 5mg cialis online deutschland
buy cialis delhi
سه شنبه 13 آذر 1397 05:19 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it.
cialis cipla best buy dosagem ideal cialis cipla cialis online cialis bula cialis sale online cialis generic cialis qualitat we like it cialis price free generic cialis cialis generika
Cialis prices
دوشنبه 12 آذر 1397 05:13 ب.ظ

Many thanks! I value this.
cialis 100mg suppliers cialis generika cialis sale online safe dosage for cialis cialis manufacturer coupon il cialis quanto costa cialis lilly tadalafi cialis kamagra levitra generic cialis soft gels cialis 5 mg scheda tecnica
Generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 05:01 ق.ظ

Thanks a lot! Awesome stuff.
how does cialis work cialis 5 mg effetti collateral purchasing cialis on the internet acheter du cialis a geneve india cialis 100mg cost prezzo cialis a buon mercato sialis cialis for daily use achat cialis en itali cialis 5mg
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 04:38 ب.ظ

Amazing facts. Thanks!
cialis daily dose generic cialis ahumada look here cialis cheap canada cialis savings card cialis prices in england cialis 200 dollar savings card generic cialis where do you buy cialis cialis generic tadalafil buy cialis prezzo di mercato
buy cialis online no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 04:37 ق.ظ

Superb advice. Regards.
cialis price thailand cialis coupons printable cialis kaufen wo viagra vs cialis vs levitra cialis professional yohimbe only best offers cialis use we use it cialis online store cialis 5 mg funziona cialis en mexico precio we recommend cialis info
Cialis generic
شنبه 10 آذر 1397 05:13 ب.ظ

Seriously loads of helpful info.
cialis 30 day trial coupon cialis 30 day sample discount cialis online cialis deutschland cialis online cialis baratos compran uk cialis coupons cialis reviews cialis y deporte usa cialis online
buy cialis pills online
شنبه 10 آذر 1397 04:14 ق.ظ

Seriously all kinds of superb data.
prices for cialis 50mg cialis farmacias guadalajara buy cialis online nz warnings for cialis get cheap cialis pastillas cialis y alcoho cialis dosage amounts order generic cialis online we like it cialis soft gel cialis 100mg suppliers
buy cialis usa
جمعه 9 آذر 1397 04:58 ب.ظ

You made your point!
cipla cialis online cialis 20 mg how do cialis pills work purchasing cialis on the internet cialis flussig rezeptfrei cialis apotheke cialis price thailand tadalafil generic cialis preise schweiz cialis reviews
buy tadalafil online
جمعه 9 آذر 1397 05:13 ق.ظ

Wow a good deal of good material!
cialis 100mg suppliers buy cialis online cheapest cialis patent expiration cialis kaufen cuanto cuesta cialis yaho generic cialis levitra tadalafil tablets get cheap cialis generic cialis levitra cialis australian price
buy cialis online without a prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:51 ب.ظ

You actually explained that wonderfully!
venta cialis en espaa how much does a cialis cost 40 mg cialis what if i take prezzo cialis a buon mercato cialis kamagra levitra low cost cialis 20mg can i take cialis and ecstasy cialis 30 day sample cialis uk next day cialis tadalafil
Cialis prices
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:00 ق.ظ

Cheers. An abundance of postings!

rx cialis para comprar effetti del cialis canadian drugs generic cialis enter site 20 mg cialis cost cialis australian price cialis canadian drugs canadian cialis price cialis best cialis professional yohimbe cialis australian price
buy generic cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:06 ب.ظ

Wow a good deal of amazing facts!
cialis mit grapefruitsaft buying cialis on internet we choice cialis pfizer india cialis para que sirve pastillas cialis y alcoho venta cialis en espaa cheap cialis cialis 20 mg cialis 20mg preis cf order generic cialis online
buy cialis usa
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:25 ق.ظ

You actually reported this fantastically.
prezzo cialis a buon mercato cialis y deporte acquistare cialis internet import cialis when will generic cialis be available safe dosage for cialis cialis lilly tadalafi try it no rx cialis cialis 20 mg effectiveness cialis pas cher paris
Cialis prices
سه شنبه 10 مهر 1397 07:47 ب.ظ

Well voiced of course! .
buy cialis sample pack cialis daily cialis generico lilly side effects for cialis tesco price cialis tadalafil 20 mg no prescription cialis cheap online prescriptions cialis cialis online napol does cialis cause gout
Cialis pills
یکشنبه 8 مهر 1397 01:27 ب.ظ

Tips nicely considered!.
cialis wir preise cialis cipla best buy where to buy cialis in ontario canada discount drugs cialis dose size of cialis click here take cialis canada discount drugs cialis cialis dose 30mg precios de cialis generico cialis usa cost
viagravipsale.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:57 ب.ظ

You stated that fantastically!
sialis tadalafil cialis from canada cialis 20mg preis cf cialis generico online non 5 mg cialis generici cialis uk cialis 5 effetti collaterali cialis 5 mg schweiz 5 mg cialis coupon printable
cialisda.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:40 ب.ظ

Nicely put. Thanks!
cialis 5 mg buy wow look it cialis mexico cialis diario compra prices for cialis 50mg prices on cialis 10 mg cialis farmacias guadalajara the best choice cialis woman cialis australia org where to buy cialis in ontario cialis cipla best buy
canadianpharmacytousa.com
چهارشنبه 14 شهریور 1397 05:33 ق.ظ

Regards. I value it!
buy viagra online usa global pharmacy canada canadian pharmacies that are legit trust pharmacy canada drugstore online india canada pharmacies online prescriptions north west pharmacy canada canada medication prices canadian pharmacy meds canadian medications 247
canadianpharmacyonli.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:30 ق.ظ

Thank you. Useful information!
can you buy viagra in stores can you buy viagra in stores viagra on prescription viagra no prescription online pharmacy levitra viagra to buy uk buy viagra internet buying viagra ireland where to buy real viagra online buy viagra online nz
http://kawanboni.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:58 ق.ظ

You actually mentioned that really well.
cialis arginine interactio cialis side effects cialis uk next day generic cialis 20mg tablets cialis 20 mg cost cialis qualitat india cialis 100mg cost we recommend cialis best buy cialis prices cialis 5 mg effetti collateral
order online pharmacy
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:57 ق.ظ

You actually suggested it perfectly!
buying viagra online forum viagra online with prescription how can i get viagra online cheap viagra prescription viagra where to buy buy viagra without presc buy viagra paypal where to buy viagra without prescription how can i buy viagra without seeing a doctor viagra order online
Cialis pills
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:39 ب.ظ

Truly loads of amazing information.
il cialis quanto costa acquistare cialis internet wow look it cialis mexico generic cialis levitra cialis generisches kanada cialis authentique suisse buy cialis uk no prescription cialis prezzo di mercato cialis canadian drugs sialis
Cialis generic
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 09:25 ق.ظ

You have made your stand pretty well..
cialis 5 mg effetti collateral female cialis no prescription cialis bula cialis official site sialis opinioni cialis generico warnings for cialis cialis sale online buy cialis online legal tadalafil tablets
Viagra coupon
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 05:57 ب.ظ

Thanks. Loads of stuff.

where buy viagra uk buying viagra online buy generic viagra paypal buying viagra in china buy cheap viagra generic online can you purchase viagra online viagra uk prescription get viagra prescription online buy cheap viagra online sildenafil without prescription uk
Buy cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 08:32 ق.ظ

Amazing tons of beneficial tips.
we recommend cialis info cialis daily cialis bula cialis cost cialis cost rezeptfrei cialis apotheke cialis super acti cialis 5 mg scheda tecnica cuanto cuesta cialis yaho acheter du cialis a geneve
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : reza

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان